NBA. Koniec zwycięskiej serii Magic

Wsad Michaela Beasley'a na sekundę przed końcem zapewnił Miami Heat wyjazdowe zwycięstwo nad Orlando Magic 99:98. Seria pięciu zwycięstw z rzędu Magic dobiegła końca. Marcin Gortat w 13 minut zdobył trzy punkty i miał trzy zbiórki.
Zobacz porażkę Magic na Z czuba.tv »

Orlando Magic trafili w pierwszej połowie osiem rzutów z dystansu, ale mieli ogromne problemy z dobrze broniącymi Heat. Gracze z Miami ograniczyli Dwighta Howarda, zacieśniali strefę podkoszową uniemożliwiając wejścia pod kosz. Magic pozostawała kanonada z dystansu - na ich szczęście obwodowi mylili się rzadko i Magic na przerwę schodzili z jednym punktem zaliczki.

Dopiero w trzeciej kwarcie Magic odskoczyli na kilka punktów. Po rzutach wolnych Marcina Gortata przewaga osiągnęła osiem punktów (59:67). Motorem napędowym Magic był rozgrywający Jason Williams. 34-letni koszykarz rozgrywał swój najlepszy mecz w barwach klubu z Florydy. W sumie zdobył 25 punktów, miał osiem asyst - świetnie trafiał z dystansu, był skuteczny także bliżej kosza, bardzo precyzyjnie dogrywał do partnerów, a przewaga Magic wzrosła nawet do 11 punktów w czwartej kwarcie po rzucie wolnym Andersona (86:75).

Wtedy do roboty wziął się niewidoczny przez cały mecz Dwyane Wade. Rzucił siedem z dziewięciu kolejnych punktów Heat (16 w całej czwartej kwarcie), a przewaga gospodarzy stopniała do dwóch punktów na sześć minut przed końcem (86:84). Magic nie potrafili powstrzymać Heat - stracili 14 punktów z rzędu, prowadzenie i doprowadzali do dramatycznej końcówki.

Na 19 sekund przed końcem przy remisie 95:95 niemal otwartą drogę do kosza miał Vince Carter, ale w ostatniej chwili zza pleców wyskoczył Wade i zablokował rzut Cartera. Piłka pozostała w posiadaniu Magic. Trene Stan Van Gundy wykorzystał swój ostatni czas i perfekcyjnie rozrysował akcję. Piłka znów trafiła do Cartera, tym razem na obwód, który trafił niezwykle ważną trójkę na 14 sekund przed końcem.

Miami odrobiło dwa punkty dobitce Haslema spod kosza i dostało jeszcze szansę na zwycięstwo. Najlepszy w Magic Williams w końcówce przestrzelił dwa rzuty wolne i Miami miało osiem sekund na rozegranie zwycięskiej akcji. Na sekundę przed końcem Wade rzucał za trzy, ale nie dorzucił, lecącą obok obręczy piłkę złapał w powietrzu Michael Beasley i wsadem załatwił Heat zwycięstwo 99:98. Magic mieli jeszcze piłkę, ale w sekundę nie byli w stanie rozegrać akcji rzutowej.

Marcin Gortat w meczu z Heat nie zachwycił. Nie radził sobie z grającymi najczęściej przeciwko niemu Joelowi Anthony'emu i Udonisowi Haslemowi. Obaj punktowali grając przeciwko Polakowi, w ataku nie pozwalali mu na wiele. Dopiero w drugiej połowie Gortat nieco się ożywił, ale pod koszem znów miał problemy z Anthonym oraz O'Nealem. Była mało produktywny w ataku, wszystkie punkty zdobył z linii rzutów wolnych, na desce też nie zagrał dobrze (trzy zbiórki). W sumie na parkiecie spędził 13 minut.

Magic czeka teraz seria trzech meczów wyjazdowych z rywalami z Konferencji Wschodniej. W czwartek zmierzą się z Atlanta Hawks, w sobotę z Milwaukee Bucks, a w niedzielę z New York Knicks.

Orlando Magic - Miami Heat 98:99 Kwarty: 24:26, 20:17, 27:23, 27:33 Orlando: Williams 25 (4), Carter 22 (2), Howard 12, Pietrus 10 (3), Lewis 9 (1) oraz Anderson 12 (3), Barnes 3 (1), Gortat 3, Redick 2, Johnson 0. Miami: Wade 24 (1)Jones 16 (4), Beasley 15, O'Neal 14, Chalmers 4 oraz Haslem 10, Anthony 6, Arroyo 6, Cook 5 (1).