Cavaliers pokonani. Historyczny wyczyn Gortata

Marcin Gortat rzucił w wygranym przez Orlando Magic meczu z Cleveland Cavaliers 116:87 siedem punktów i stał się najlepszym polskim strzelcem w NBA! W barwach Magic rzucił już 220 punktów. Polak trafił także swój pierwszy rzut z dystansu w NBA.
Gortat, Magic i 5 mln dolarów? »

Gortat na zdobycie 220 punktów potrzebował 62 meczów, co daje średnią 3,54 punktu na mecz. Swoje historyczne punkty zdobył w drugiej kwarcie, kiedy faulowany dobił niecelny rzut z dystansu J.J. Reddicka. Do tej pory najskuteczniejszym polskim koszykarzem w NBA był Maciej Lampe, który na swym koncie zapisał 215 punktów (w 64 meczach).

Gortat w meczu z Cavaliers zagrał bardzo dobrze. W obronie Polak nie był w stanie wyłączyć z gry doświadczonego Zydrunasa Ilgauskasa, ale mocno utrudniał mu życie. W ataku starał się grać odważnie. Już w swojej pierwszej akcji ofensywnej zdobył punkty po minięciu Litwina, a chwilę później zablokował wchodzącego dynamicznie pod kosz Mo Williamsa. Magic w tym czasie powiększyli swoją przewagę do 12 punktów.

Polski środkowy zagrał też całą czwartą kwartę, gdy wynik meczu był rozstrzygnięty. Grając przeciwko rezerwowym zawodnikom Cavaliers Gortat zdominował strefę podkoszową, dobrymi zasłonami pomagał partnerom w zdobywaniu punktów, a na 12 sekund przed końcem swój historyczny występ zakończył pierwszym celnym rzutem z dystansu na parkietach NBA. Nigdy wcześniej Polak nie próbował rzucać za trzy punkty.

W sumie w meczu z Cavaliers Gortat zagrał 21 minut, zdobył siedem punktów (2/3 za dwa, 1/1 za trzy, 0/1 z wolnych), zebrał 8 piłek z tablic, miał także trzy bloki.

Zarówno dla Cavaliers jak i dla Magic ten mecz nie ma już większego znaczenia. Gracze z Cleveland mają już praktycznie zapewnione pierwsze miejsce na Wschodzie, a drużyna Gortata na pewno nie będzie niżej niż trzecia przed play-off. Piątkowy mecz miał jednak wymiar prestiżowy, bo w dwóch dotychczasowych meczach w tym sezonie zawsze wygrywał zespół, który grał we własnej hali.

Nie inaczej było w piątek. LeBron James po raz drugi nie mógł się wstrzelić w kosze w Amway Arena, a gospodarze znaleźli dobry sposób, by ograniczyć jego dokonania - wzmocnili strefę podkoszową, co uniemożliwiało największemu kandydatowi do tytułu MVP zdobywanie punktów po odważnych wejściach w pole trzech sekund. Ta taktyka okazała się skuteczna. James miotał się w ataku, nie radził sobie z obroną graczy Magic, często podejmował złe decyzje, na siłę forsował rzuty, ale też jako jedyny w Cavaliers w miarę regularnie trafiał. W Orlando zdobył 26 punktów.

Ekipa z Florydy już po pierwszej połowie prowadziła różnicą 13. punktów, a na początku trzeciej kwarty ich przewaga urosła do 34. punktów. Trener Stan Van Gundy długo trzymał na parkiecie swoich podstawowych zawodników, było widać, że chce wygrać z Cavaliers jak najwyższą różnicą punktów. Rezerwowych wypuścił do gry dopiero w czwartej kwarcie.

Najlepszym graczem z Magic w meczu z Cavaliers był Dwight Howard (22 punktów, 11 zbiórek). Do końca sezonu zasadniczego drużynie Marcina Gortata pozostało osiem meczów.
Gortat najbardziej wartościowym graczem Magic!

Rekordy Gortata w NBA:

100 procent celnych rzutów za trzy

30 minut przeciwko Utah Jazz (13 grudnia 2008)

16 punktów przeciwko Golden State Warriors (15 grudnia 2008)

15 zbiórek przeciwko Chicago Bulls (11 marca 2009)