Epizody Marcin Gortata w derbach Florydy, rekord wszech czasów Dwighta Howarda

Marcin Gortat przebywał na parkiecie niecałe 7 minut podczas meczu w Miami, gdzie spotkały się dwie drużyny ze ?Słonecznego Stanu? - Heat i Magic. Goście z Orlando wygrali 101:95, a polski środkowy dołożył do tego wyniku tylko cztery punkty. Jako najmłodszy gracz w historii NBA granicę 5000 zbiórek w karierze przekroczył w tym meczu Dwight Howard

Zobacz akcje z meczu Orlando - Miami - Z czuba.tv ?

Marcin Gortat pojawił się na parkiecie z początkiem drugiej kwarty i podczas niecałych pięciu minut trafił dwa z czterech rzutów za dwa punkty, zebrał dwie piłki w obronie i zablokował jeden rzut. Zmieniony został przez Dwighta Howarda, który rozgrywał kolejne bardzo dobre spotkanie. Dzięki m.in. jego wyśmienitej grze pod tablicami goście prowadzili do połowy 46:43.

W przerwie meczu odbyła się uroczystość wciągnięcia koszulki Alonzo Mourninga pod dach hali American Airlines Arena. Środkowy, który występował w Miami w latach 1995-2002 i 2005-2008 został pierwszym koszykarzem Heat w historii, którego spotkał ten zaszczyt. Zawodnik ten w 2003 roku poddał się operacji przeszczepu nerki, po czym wrócił do aktywnej gry, walnie przyczyniając się do zdobycia pierwszego w historii klubu tytułu mistrza NBA. "Zo" nie krył wzruszenia, gdy koszulka z jego numerem i nazwiskiem wędrował pod dach hali.

W trzeciej kwarcie goście bezlitośnie wykorzystywali błędy w obronie Heat trafiając często za trzy, dzięki czemu odskoczyli na kilka punktów.

Przed końcem trzeciej kwarty Polak znów wszedł na parkiet, ale niewiele wniósł do gry swojego zespołu. Podczas niecałych dwóch minut, gdy Gortat przebywał na parkiecie, gospodarze odrobili kilkupunktową stratę. Trener nie pozwolił Polakowi zagrać nawet do przerwy i na cztery sekundy przed końcem kwarty znów wprowadził za niego Howarda.

Ze swoim najlepszym zawodnikiem, który skutecznie przepychał się pod koszem i trafiał raz za razem, Magic znów odskoczyli na kilka punktów. Na niecałe sześć minut przed końcem Howard zaliczył czwarte przewinienie przy próbie zatrzymania lidera Heat - Dwyane'a Wade'a. Od tego momentu Miami "złapało wiatr w żagle" i prowadzenie zmieniało się raz za razem. Jednak na półtorej minuty przed końcem Rashard Lewis trafił kolejną "trójkę", chwilę później spod kosza trafił Howard i goście prowadzili już pięcioma punktami. Przewagi tej nie oddali już do końca i ostatecznie wygrali derby Florydy 101:95.

Fantastyczny mecz w drużynie Miami rozegrał Wade, który zdobył aż 42 punkty. W ekipie z Orlando najlepiej punktował Howard - 22 "oczka". Dodatkowo zbierając aż 18 piłek, zaliczył kolejne w tym sezonie double-double.

Rekord wszech czasów Dwighta Howarda

Center Orlando został po meczu z Miami najmłodszym koszykarzem w historii NBA, który przekroczył granicę pięciu tysięcy zbiórek. Zdetronizował w ten sposób legendarnego Wilta Chamberlaina.

23 - letni Howard ma na swoim koncie już 5007 zbiórek. Chamberlain przekroczył granicę 5000 zbiórek w wieku 25 lat. W dalszym ciągu pozostaje on jednak rekordzistą wszechczasów, jeśli chodzi o łączną sumę zebranych piłek - ma ich na swoim koncie 23 924.