NBA. Gortat w formie, ale Suns ciągle przegrywają

Phoenix Suns
79
Garnett 10, Bradley 9 (1), Rondo 8, Pierce 7 (1), Bass 6 oraz Green 14, Terry 13 (1), Sullinger 12, Lee 6, Collins 2, Barbosa 0
Scola 16, Dudley 14 (1), Gortat 12, Dragić 12, Tucker 9 (1) oraz Morris 8, Brown 4, Beasley 2, O'Neal 2, Telfair 0
Phoenix Suns przegrali 11 z rzędu mecz na wyjeździe. W środę w Bostonie ulegli Celtics 79:87. Marcin Gortat miał 12 punktów, 14 zbiórek i pięć bloków.
Nie masz z kim porozmawiać o koszykówce? Wejdź na forum Sport.pl!  ?

Gortat indywidualnie ma dobry początek roku. Był to jego szósty z rzędu mecz, w którym rzucił ponad 10 punktów, a w pięciu z ostatnich sześciu spotkań notował double-double. W środę osiem ze swoich 12 punktów rzucił w trzeciej kwarcie, gdy Suns odrobili straty i przez moment nawet prowadzili.

Polski środkowy dobrze przez cały mecz radził sobie z doświadczonym Kevinem Garnettem, nad którym starał się wykorzystywać fizyczną przewagę. Dobrze się zastawiał w walce o zbiórki, pomagał też w obronie przy wejściach pod kosz - mecz zakończył z aż pięcioma blokami. Polak zebrał 14 piłek (cztery w ataku), miał też dwie asysty, dwa przechwyty, ale też cztery straty i dwa faule. Ostatnie cztery minuty meczu, gdy Suns po raz kolejny próbowali odrabiać straty, oglądał z ławki rezerwowych, bo trener Alvin Gentry postanowił obniżyć skład i w miejsce Polaka wstawił Markieffa Morrisa. Eksperyment udał się częściowo - Suns zmniejszyli przewagę Celtics do sześciu punktów, ale meczu wygrać nie byli w stanie.

Suns mieli przyzwoitą pierwszą kwartę i świetny moment w trzeciej kwarcie, gdy rzucili aż 17 punktów z rzędu i wyszli na trzypunktowe prowadzenie. Dobrej gry nie byli w stanie utrzymać jednak przez cały mecz zdarzały im się momenty, gdy punkty tracili po własnych błędach seryjnie. W drugiej kwarcie po serii prostych strat Celtics zaliczyli serię punktową 15:2 i odskoczyli na 12 punktów. Podobnie było na przełomie trzeciej i czwartej kwarty, gdy Celtics trzypunktową stratę zamienili na 10-punktową zaliczkę.

16 punktów dla Suns rzucił Luis Scola, 14 punktów, 10 zbiórek i pięć asyst miał wszechstronny Jared Dudley, ale zawiedli rezerwowi, którzy w sumie rzucili 16 punktów. W Celtics atutem była ławka, która po raz pierwszy w sezonie zdobyła więcej punktów niż gracze pierwszej piątki (47:40) - liderem punktowym był Jeff Green, który imponował potężnymi wsadami, a 12 punktów i 16 zbiórek (rekord kariery) miał debiutant Jared Sullinger.

Suns cały czas mają ogromne problemy w obronie, ale jeszcze gorzej jest w ataku. Z Celtics zebrali aż 19 piłek w ataku, ale swojej przewagi pod koszami nie byli w stanie przełożyć na punkty. Gracze trenera Gentry'ego znów fatalnie pudłowali - w środę trafili 39,7 procent swoich rzutów, Celtics mieli blisko 46-procentową skuteczność. Do tego doszło aż 16 strat, po których dali sobie rzucić 16 punktów.

Była to 11. z rzędu porażka Suns na wyjeździe. Zespół z Arizony poza własną halą grać nie potrafi - wygrał zaledwie dwa z 18 meczów wyjazdowych. Suns przegrali dziewięć z ostatnich dziesięciu meczów i z bilansem 12-25 zajmują przedostatnie miejsce na zachodzie.

W piątek Suns zagrają po raz pierwszy w Barclay's Center z Brooklyn Nets, a dzień później zmierzą się z Chicago Bulls.