NBA. Gortat: Znów chcę być taką siłą jak przed rokiem

- Dominowałem pod koszami, zbierałem i blokowałem. Dawałem z siebie wszystko przez 30-40 minut i robiłem mnóstwo czarnej roboty. Jeśli tak będę grał teraz, wiele może się zmienić - uważa Marcin Gortat, środkowy Phoenix Suns.
Suns przegrali cztery z ostatnich pięciu spotkań i z bilansem 7-11 zajmują 13. miejsce w Konferencji Zachodniej. We wtorek zagrają z Memphis Grizzlies - najlepszą obecnie drużyną zachodu (12-3), i faworytami meczu na pewno nie są.

Po niedzielnej porażce z New York Knicks Gortat zrugał swoich kolegów. - Wyszliśmy na parkiet i nie czerpaliśmy przyjemności z gry, nie graliśmy jak zespół. To musi się zmienić. Każdy zespół w pewnym momencie unosi się dumą, my też tego potrzebujemy - mówił Polak, który był najlepszym zawodnikiem Suns. Rzucił 18 punktów i miał 10 zbiórek, był to jego najlepszy mecz od ponad dwóch tygodni.

- Znów chcę być taką siłą jak przed rokiem. Dominowałem pod koszami, zbierałem i blokowałem. Dawałem z siebie wszystko przez 30-40 minut i robiłem mnóstwo czarnej roboty. Jeśli tak będę grał teraz, wiele może się zmienić - powiedział Gortat, który w tym sezonie średnio notuje 11,7 punktu, 8,3 zbiórki i 2,1 bloku na mecz.

We wtorek Suns czeka trudny mecz z Memphis Grizzlies. Będzie to też spore wyzwanie dla Gortata, bo jego zmiennik, Jermaine O'Neal, jest kontuzjowany i Polak znów zagra blisko 40 minut, a za rywali będzie miał dwóch czołowych podkoszowych ligi - Zacha Randolpha (średnio 16,3 punktu i ma 12,7 zbiórki na mecz) oraz Marca Gasol (15,9 punktu, 7,1 zbiórki, 1,4 bloku).

Dziennik "Arizona Republic" przypomina jednak, że w zeszłym sezonie Suns w meczu z Grizzlies sprawili niespodziankę. "Tak jak wtedy był to 19. mecz sezonu, Grizzlies byli najlepsi na zachodzie, a Suns byli po serii meczów wyjazdowych". Zwyciężyli wtedy 86:84.