NBA. Suns nie dogonili Knicks, Gortat z double-double

Marcin Gortat rzucił 18 punktów i miał 10 zbiórek, ale jego Phoenix Suns, mimo pogoni w czwartej kwarcie, przegrali w Madison Square Garden z New York Knicks 99:106. Nowojorczycy w tym sezonie we własnej hali są niepokonani.
99
Anthony 34 (4), Thomas 2, Chandler 15, Brewer 8 (1), Felton 23 (3) oraz Smith 4, Novak 12 (4), Wallace 0, Copeland 8, Prigioni 0
Beasley 9 (1), Morris 6 (1), Gortat 18, Brown 17 (1), Dragić 9 (1) oraz Dudley 10 (2), Tucker 10, Scola 9, Telfair 11 (2)
Gortat zagrał aż 41 minut (najwięcej w sezonie), bo jego zmiennik Jermaine O'Neal naciągnął mięsień czworogłowy i nie usiadł nawet na ławce rezerwowych. Polak zagrał jeden z najlepszych meczów w sezonie. Trafił osiem z 11 rzutów z gry oraz dwa z czterech rzutów wolnych, miał też dziesięć zbiórek. Było to jego pierwsze double-double od 12 listopada i spotkania z Denver Nuggets.

Polak dobrze radził sobie w ataku z Tysonem Chandlerem. W pierwszej kwarcie trafił ładny rzut po obrocie do linii końcowej, był skuteczny z półdystansu, ale potrafił też wykorzystać dobre podanie i potężnie zapakować piłkę do kosza. W pierwszej połowie był zdecydowanym liderem Suns, w trzeciej kwarcie po jego rzucie wolnym ekipa z Arizony zmniejszyła straty do sześciu punktów (64:80).

Suns przegrali z Knicks, bo nie potrafili zatrzymać Carmelo Anthony'ego (34 punkty) oraz fatalnie bronili zawodników obwodowych, którzy w całym meczu trafili aż 12 trójek. Do tego doszły straty (aż 12 w pierwszej połowie i 17 w meczu).

Knicks prowadzili różnicą nawet 20 punktów, ale na początku czwartej kwarty dali się rozpędzić rezerwowym Suns. Goście zaczęli tę część meczu od serii 13:2 i zmniejszyli straty do tylko sześciu punktów na siedem minut przed końcem. Knicks odpowiedzieli sześcioma punktami z rzędu, ich przewaga znów zrobiła się dwucyfrowa. Suns się jednak nie poddali.

Wykorzystali serię strat Knicks oraz dwa pudła z linii rzutów Ronniego Brewera i na 26 sekund przed końcem po dynamicznym wejściu pod kosz Shannona Browna doszli rywali na cztery punkty. Knicks całej przewagi jednak nie roztrwonili - faulowany taktycznie J.R. Smith nie trafi oba rzuty osobiste, a rzuty z dystansu przestrzelili Brown i Dudley.

Suns przegrali w Nowym Jorku 99:106. Była to ich ósma porażka wyjazdowa i 11. w sezonie. Zespół z bilansem 7-11 zajmuje 13. miejsce na zachodzie. We wtorek Suns zakończą swoje sześciomeczowe wyjazdowe tournée meczem z najlepszymi na zachodzie Memphis Grizzlies. Knicks (12-4) są drugą ekipą na wschodzie.

Gortat z 18 punktami i 10 zbiórkami był najlepszym strzelcem i zbierającym Suns. 17 punktów dorzucił aktywny w drugiej połowie Brown, 11 punktów miał Sebastian Telfair, a po 10 P.J. Tucker i Dudley. Fatalny mecz zagrał Michael Beasley, który zdobył co prawda dziewięć punktów, ale w obronie nie radził sobie nie tylko z Anthonym, ale też z Chrisem Copelandem - debiutant, grając przeciwko Beasleyowi, ustanowił swój rekord kariery - 8 punktów.

Liderem Knicks był Anthony (34 punkty), a 23 punkty dorzucił Raymond Felton. 15 punktów i 13 zbiórek miał Chandler, a 12 punktów (wszystkie po rzutach z dystansu) zdobył Steve Novak.