NBA. Gortat najskuteczniejszy i ze złamanym kciukiem

14 punktów, osiem zbiórek i złamany kciuk prawej ręki - to ?dorobek? Marcina Gortata w pierwszym i zarazem przedostatnim sparingu Phoenix Suns przed rozpoczynającym się już w ten weekend sezonem NBA. Zespół Polaka przegrał 110:127 z Denver Nuggets.

Gortat zaczął mecz w pierwszej piątce i na samym początku był aktywny. Zdobył punkty w swoich dwóch pierwszych akcjach, raz minął rywala, a za drugim razem trafił po podaniu od Steve'a Nasha, a w kolejnej akcji odegrał po zbiórce w ataku do niekrytego Jareda Dudleya. W sumie w pierwszej kwarcie rzucił osiem punktów i miał cztery zbiórki, ale także stratę. Polak zagrał jeszcze fragment drugiej i trzeciej kwarty, ale do kosza trafiał już tylko z linii rzutów wolnych.

W sumie Gortat zdobył 14 punktów (3/8 z gry, 8/10 z rzutów wolnych), miał osiem zbiórek, dwa bloki, asystę oraz stratę i trzy faule. Polak zagrał 25 minut

Po meczu okazało się, że Gortat ma złamany kciuk. Na razie nie wiadomo, czy Polak zagra w czwartek w rewanżu z Nuggets. Paul Coro z dziennika "Arizona Republic" napisał na Twitterze, że jeśli Gortat będzie musiał pauzować, to raczej niezbyt długo.

- Świetny początek! Przegraliśmy mecz, a ja złamałem kciuk! Fantastycznie....to ostatnia rzecz, której teraz potrzebowałem - napisał na swoim Twitterze Gortat. - Moje rzuty wolne lepiej wyglądają ze złamanym kciukiem niż ze zdrowym - dodał.

Suns przegrali zdecydowanie, bo mieli ogromne kłopoty w obronie. Nuggets prowadzenia nie oddali od końcówki pierwszej kwarty, po dwóch kwartach prowadzili 63:49, a po przerwie dalej podkręcali tempo - po wsadzie Kennetha Farieda w czwartej kwarcie rywale mieli 18 punktów zaliczki. Ostatecznie zwyciężyli 127:110.

- Dobra wiadomość jest taka, że to tylko jeden mecz przedsezonowy. Zła, że został nam już tylko jeden sparing przed sezonem - powiedział trener Alvin Gentry.

Oprócz Gortata w Suns przyzwoicie zagrali Hakim Warrick (14 punktów, 6 zbiórek, 3 asysty) oraz debiutant Markieff Morris (10 punktów, 8 zbiórek). Solidnie pod koszem zaprezentował się Robin Lopez, który walczy z Gortatem o miejsce w wyjściowej piątce - we wtorek rzucił 10 punktów i miał pięć zbiórek.

Najwięcej punktów dla Nuggets, 21, zdobył Ty Lawson. 15 dorzucił Danilo Gallinari.

Był to pierwszy z dwóch sparingów przed sezonem NBA, jaki rozegrają Suns. W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu znów zmierzą się z Nuggets. Władze ligi z powodu lokautu skróciły okres przygotowawczy do nieco ponad dwóch tygodni i w tym czasie zaplanowano dla każdej drużyny po dwa mecze testowe.

Suns sezon rozpoczną 26 grudnia. Ich rywalem będą New Orleans Hornets.

500 najlepszych koszykarzy NBA: Fani zdziwieni rankingiem ESPN ?

Czy "słabeusze" zdominują Los Angeles - Clippers podbijają Zachodnie Wybrzeże ?