Krzysztof Roszyk - wszechstronny obrońca

Osiągnięć Krzysztofa Roszyka na próżno można szukać w statystykach meczowych - skrzydłowy PGE Turowa Zgorzelec nie bije rekordów punktowych, nie ma wielu zbiórek czy asyst. Roszyk jest jednak najlepszym zawodnikiem reprezentacji, jeśli chodzi o powstrzymywanie rywali na obwodzie.
Przy wzroście 200 cm i silnej sylwetce, skrzydłowy z Bolesławca jest wymarzonym specjalistą od defensywy. Roszyk dobrze porusza się na nogach przeciwko zawodnikom, którzy kreują sobie pozycje kozłując przodem do kosza, ale sprawdza się także w rywalizacji z zawodnikami, którzy akcje indywidualne rozpoczynają od ustawienia się tyłem do obręczy. Roszyk nie zalicza wielu bloków, ale utrzymuje się między rywalem, a koszem.

W ataku Roszyk nie jest zawodnikiem aktywnym - dobrze biega do kontry, potrafi celnie rzucić z dystansu, często zbiera piłki, które po pudłach spadają w okolicy trzech metrów od kosza, ale w żadnym z zespołów, w których grał, nie był koszykarzem biorącym na siebie ciężar gry w ataku. Tak będzie także w reprezentacji, w której Roszyk ustawiany jest jako skrzydłowy. Teoretycznie zawodnik Turowa może grać także jako rzucający, ale z takiej ewentualności trener Muli Katzurin dotąd nie korzystał.

Roszyk jest graczem wyjątkowym także dlatego, że do PLK trafił dopiero w wielu 25 lat. Wcześniej grał w I lidze, ale dzięki ciężkiej pracy po zmianie klasy rozgrywkowej zrobił duże postępy i stał się wartościowym zawodnikiem drużyn walczących o medale.

KRZYSZTOF ROSZYK - ur. 20 sierpnia 1978 roku. Wzrost: 200 cm. Pozycja: skrzydłowy/rzucający

Kariera klubowa:

1996-98 Turów Zgorzelec
1998-2003 Alba Chorzów
2003-2006 Polonia Warszawa
2006/07 Turów Zgorzelec
2007/08 Prokom Trefl Sopot
2008-10 Turów