Krzysztof Szubarga - motor napędowy

Najniższy w kadrze reprezentacji Polski Krzysztof Szubarga rok temu zaimponował Mulemu Katzurinowi do tego stopnia, że został pierwszym rozgrywającym drużyny. Najmocniejszą stroną ?Szubiego? jest błyskawiczne przemieszczanie się z piłką od kosza do kosza.
25-letni Szubarga dwa lata temu przygotowywał się z kadrą przed mistrzostwami Europy w Hiszpanii, ale nie dostał powołania na turniej finałowy od Andreja Urlepa. Teraz, u Katzurina, "Szubi" jest ważnym zawodnikiem, motorem napędowym reprezentacji - szuka okazji do kontrataków i dobrze wykorzystuje w takich akcjach wysokich, czyli szczególnie Marcina Gortata.

Momentami prezentuje streetballowy styl gry, jego akcje na pierwszy rzut oka są wariackie, ale efekty przynoszą. Piwoty w pełnym biegu przeważnie kończą się faulami rywali, a odważne wejścia pod kosz - punktami lub asystami. Przeważnie, bo Szubarga często "zapuszcza" się głęboko po obręcz i biega niemal po linii końcówce, z której ciężko o skuteczną akcję. Niektóre nieprzemyślane zagrania kończą się stratami.

Pochodzący z Inowrocławia rozgrywający w defensywie wywiera dużą presję na rywali, co także docenia Katzurin - Szubarga dobrze porusza się na nogach w obronie, jest szybki i potrafi wyjąć piłkę z kozła nawet bardzo doświadczonym przeciwnikom. W polskiej ekstraklasie wyróżniał się też częstymi faulami wynikającymi z tej "nadaktywnej" czasem obrony, ale ostatnio zrobił w tym elemencie postęp i nie popełnia już tak wielu przewinień.

Szubarga trochę gorzej sprawdza się w ataku pozycyjnym - z dystansu jest coraz bardziej skuteczny, ale z racji wzrostu oddaje rzuty tylko z czystych pozycji. Słabiej kreuje sobie miejsce do rzutów z kilku metrów. W końcówkach akcji zdarzają mu się "niespokojne" zagrania, które kończą się stratami.

Szubarga w ciągu dwóch ostatnich sezonów zrobił duży postęp, ale jeszcze nigdy nie grał w seniorskiej koszykówce o punkty poza Polską. W PLK dotychczas reprezentował przeważnie kluby słabe lub średnie - jego największy zespołowy sukces to czwarte miejsce wywalczone z Polpakiem Świecie w sezonie 2005/06.

KRZYSZTOF SZUBARGA - ur. 5 lipca 1984 roku. Wzrost: 178 cm. Pozycja: rozgrywający.

Kariera klubowa:

2000-2005 Noteć Inowrocław
2005/2006 Polpak Świecie
2006/2007 Sportino Inowrocław
2007/2008 Polonia SPEC Warszawa
2008/2009 Atlas Stal Ostrów Wielkopolski
2009/2010 Anwil Włocławek.