Marcin Gortat - najważniejszy w reprezentacji

David Logan i Maciej Lampe mogą zdobywać po 30 punktów, ale bez Marcina Gortata może się to nie przełożyć na zwycięstwa. Środkowy Orlando Magic to kręgosłup reprezentacji Mulego Katzurina i jeden z najlepszych graczy na swojej pozycji w Europie.
Wysoki, silny i doświadczony pomimo młodego wieku Gortat (25 lat, 213 cm wzrostu) jest znakomity w walce pod koszem. Jego domeną są zbiórki w obronie, ale dobrze walczy także na desce w ataku. Potrafi świetnie blokować wysokich rywali i nawet jeśli takie akcje mu nie wychodzą, to często sama obecność Gortata na boisku sprawia, że rywale nie decydują się na rzuty.

Poza walorami defensywnymi, Gortat potrafi dać zespołowi wiele w ataku. Najwięcej - w kontrach. Środkowy Magic znakomicie przemieszcza się spod kosza do kosza i jeśli jego koledzy podadzą mu piłkę w szybkim ataku, to prawdopodobnie skończy się to łatwym koszem. Krzysztof Szubarga, Łukasz Koszarek i Logan w ataku pozycyjnym próbują rzucać Gortatowi piłki bezpośrednio nad obręcz, gdzie dynamiczny środkowy czeka już tylko na skierowanie piłki do kosza.

Czego powinien unikać Gortat? Fauli i rzutów z półdystansu. Szybkie przewinienia na początku meczu sprawią, że trener będzie musiał oszczędzać swojego najlepszego środkowego i posadzić go na ławce rezerwowych, co prawdopodobnie znacznie zmniejszy podkoszową siłę Polaków. Bez Gortata gra reprezentacji nie jest już tak pewna.

Rzuty z półdystansu to z kolei minus środkowego Magic w ataku. Gortat bywa nieskuteczny, jego rzuty są niepewne. Łodzianin jest dużo skuteczniejszy w polu trzech sekund.

MARCIN GORTAT - ur. 17 luty 1984 roku. Wzrost: 213 cm. Pozycja: środkowy.

Kariera klubowa:

2002/03 ŁKS Łódź
2003-07 RheinEnergie Kolonia
2007-09 Orlando Magic