FIBA Europe zaprzecza, że Ukraina wycofała się z organizacji EuroBasketu 2015

?Informacje o tym, że Ukraina wycofała się z organizacji EuroBasketu 2015, są nieprawdziwe. FIBA Europe nie otrzymała takiego wniosku? - czytamy w oświadczeniu europejskiej federacji na Twitterze.
W środę agencje prasowe podały, powołując się na dyrektor turnieju Markijana Łubkiwskiego, że Ukraina zrezygnowała z organizacji mistrzostw Europy koszykarzy w 2015 roku. "Nie mogę sobie wyobrazić, jak moglibyśmy kontynuować przygotowania w obecnych warunkach. Pierwszym i najbardziej niesprzyjającym czynnikiem jest agresja Rosji względem Ukrainy, która wprowadza niestabilność i zagraża bezpieczeństwu południowo-wschodniej części naszej ojczyzny. Wymaga to nowego ustalenia priorytetów i koncentracji działań na zachowaniu terytorialnej jedności, a nawet niepodległości" - podkreślił w oświadczeniu Łubkiwski.

Władze FIBA Europe oświadczyły, że nie jest prawdą, że Ukraina zrezygnowała z organizacji przyszłorocznych mistrzostw Europy. "To są wszystko opinie pana Łubkiwskiego, a nie ukraińskiej federacji. Informacje o tym, że Ukraina wycofała się z organizacji EuroBasketu 2015, są nieprawdziwe. FIBA Europe nie otrzymała takiego wniosku' - czytamy na Twitterze.

Ukraiński dziennikarz Oleksandr Proszuta cytuje wiceprezydenta ukraińskiej federacji, który mówi, że jest zbyt wcześnie, by mówić o przeniesieniu turnieju do innego kraju. - Zrobiliśmy wiele, by dostać prawa do organizacji turnieju, ciężko byłoby z nich teraz zrezygnować. Sytuacja polityczna i ekonomiczna wkrótce się ustabilizuje - miał powiedzieć Walerij Kondratiew. Dodał, że trwa budowa hal w Kijowie, Lwowie, Dniepropietrowsku i Odessie.

Proszuta tłumaczy na Twitterze, że Kondratiew wymienił obiekty budowane przez firmy związane z oligarchą Ihorem Kołomojskim. "Takie słowa oznaczają, że federacja otrzymała wsparcie od oligarchów. Jest za wcześnie, by grzebać Ukrainę jako gospodarza Eurobasketu - zatweetował.