EuroBasket 2011. Czy da się pokonać hiszpańskiego byka?

Sześciu zawodników z NBA, trzon kadry gra razem od ponad 10 lat, a gwiazdy rzadko zawodzą - to główne atuty pierwszego rywala reprezentacji Polski na EuroBaskecie. - Jeśli zagrasz sprytnie, będziesz spowalniał tempo, to oni zaczną się denerwować i będą popełniać błędy - taki jest nasz plan. Musimy zagrać tak, jak oni nie są zwyczajni grać - mówi przed meczem z Hiszpanią Thomas Kelati. Początek spotkania w środę o godz. 14.15. Relacja na żywo w Sport.pl.
Hiszpanie na Litwie będą bronić wywalczonego dwa lata temu w Polsce mistrzostwa Europy. I są bezdyskusyjnym faworytem. Trener Sergio Scariolo ma do dyspozycji wszystkich najlepszych zawodników z Pau Gasolem z Los Angeles Lakers na czele. Do tego, jego drużyna w sparingach prezentowała się rewelacyjnie - siedem zwycięstw w ośmiu meczach, różnicą średnio 19 punktów.

Silne strony Hiszpanii, to przede wszystkim rewelacyjny zestaw podkoszowych z braćmi Gasol i Serge'm Ibaką, najlepszy rzucający Europy Juan Carlos Navarro oraz niesamowita siła ognia zza linii 6,75.

Do tego dochodzi zgranie. Trzon hiszpańskiej ekipy zna się od bardzo dawna - Gasol i spółka w 1999 roku zdobyli mistrzostwo świata juniorów, później zostali mistrzami świata seniorów (2006), wywalczyli złoto i srebro ME (2009 i 2007), a Pekinu przywieźli srebrne medale igrzysk. Teraz w ten mechanizm Scariolo wprowadza z sukcesem nowych zawodników.

- Mamy dobry terminarz. Zaczynamy z teoretycznie słabszymi rywalami, później przyjdą starcia z Litwą i Turcją o czołowe lokaty w grupie - mówi Ricky Rubio. Trener Scariolo dodaje, że na pewno w pierwszych meczach jego kadra nie zagra na 100 procent swoich możliwości. Co nie znaczy, że Hiszpanie w meczu z Polską nie będą należycie skoncentrowani. Celem aktualnych mistrzów jest wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji, a możliwe jest to tylko poprzez grę w finale.

Zadanie dla Polaków: Spowolnić tempo

Jak pokonać Hiszpanów? - To świetny zespół, ale nie idealny. To tacy sami ludzie jak my. Mają świetnych graczy, wiele gwiazd także z NBA. To zespół, który uwielbia grać w ataku, zdobywać punkty, napędzać kontrataki. Jeśli zagrasz sprytnie, będziesz spowalniał tempo, to oni zaczną się denerwować i będą popełniać błędy - taki jest nasz plan. Musimy zagrać tak, jak oni nie są zwyczajni grać - uważa skrzydłowy Thomas Kelati.

Kelati dobrze zna trenera reprezentacji Hiszpanii - Włocha Sergio Scariolo, z którym pracuje w Chimkach. - Scariolo kadrę prowadzi bardzo podobnie jak klub. Przywiązuje ogromną wagę do detali, jest niesamowicie zorganizowany i mądry, ale jak tylko znajdziesz jakiś słabszy punkt w jego, musisz to wykorzystać - uważa naturalizowany Amerykanin.

Hiszpańscy dziennikarze słabych punktów swojej kadry nie widzą. Obawiają się jedynie o to, jak zespół poradzi sobie z presją. Znów wszyscy rywale wyjdą z nastawieniem "bij mistrza". Dwa ostatnie turnieje dla reprezentacji Hiszpanii nie zaczynały się najlepiej - na ME w Polsce przegrali z Serbią, w Turcji na MŚ ulegli Francji. - Faworytami nie jesteśmy, ale będziemy walczyć. To będzie ciekawy mecz. Mają sporo gwiazd, to zespół, który w ostatnich latach wygrywał prawie wszystko, rywali wręcz deklasował, jak na ME w Polsce. To drużyna turniejowa, zdarzają im się słabsze początki i to jest jakaś podpowiedź dla nas - uważa Koszarek.

Nie do końca zgadza się z nim Kelati. - Wiemy, że Hiszpanie słabo ostatnio zaczynali turnieje, ale oni też sobie zdają z tego sprawę i wydaje mi się, że tym razem wyjdą na parkiet i będą chcieli nas roznieść. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej, za dobrze ich znam - mówi zawodnik Chimek.

Prawdopodobna pierwsza piątka w meczu z Polską:

Jose Calderón, Juan Carlos Navarro, Rudy Fernández, Marc Gasol, Pau Gasol

Skład reprezentacji Hiszpanii na EuroBasket 2011:

Numer Zawodnik pozycja wzrost wiek klub
4 Pau Gasol środkowy 215 31 Los Angeles Lakers (NBA)
5 Rudy Fernández skrzydłowy 195 26 Dallas Mavericks (NBA)
6 Ricky Rubio rozgrywający 190 21 Minnesota Timberwolves (NBA)
7 Juan Carlos Navarro rzucający 190 31 FC Barcelona Regal (Hiszpania)
8 José Calderón rozgrywający 190 30 Toronto Raptors (NBA)
9 Felipe Reyes środkowy 206 31 Real Madrid (Hiszpania)
10 Victor Claver silny skrzydłowy 204 23 Valencia Basket (Hiszpania)
11 Fernando San Emeterio skrzydłowy 199 27 Caja Laboral (Hiszpania)
12 Sergio Llull rzucający 190 24 Real Madrid (Hiszpania)
13 Marc Gasol środkowy 215 26 Memphis Grizzlies (NBA)
14 Serge Ibaka silny skrzydłowy 207 22 Oklahoma City Thunder (NBA)
17 Victor Sada rozgrywający 192 27 FC Barcelona Regal (Hiszpania)