Zespół Groenewegena wydał oświadczenie w sprawie wypadku na Tour de Pologne. "Jesteśmy zszokowani konsekwencjami wypadku"

Zespół Dylana Groenewegena, sprawcy tragicznego wypadku na trasie Tour de Pologne, wydał oświadczenie w sprawie kraksy, do której doszło w Polsce. Przedstawiciele Team Jumbo-Visma odnieśli się w nim do konsekwencji, jakie wyciągniete zostaną wobec ich zawodnika, ale także poinformowały o odczuciach Groenewegena dotyczących całego zdarzenia.

Na mecie 1. etapu Tour de Pologne Holender Dylan Groenewegen chciał zablokować wyprzedzającego go Fabio Jakobsena. Nie utrzymywał swojego toru jazdy, przez co jego rodak wpadł w barierki i doznał bardzo ciężkich obrażeń - akcja ratunkowa na miejscu trwała kilkadziesiąt minut, a ranny został również sędzia obsługujący fotokomórkę, w którego wpadł rozpędzony kolarz.

Początkowo stan Jakobsena określany był jako ciężki, a samego zawodnika wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej. W nocy z środy na czwartek przeszedł on trwającą pięć godzin operację i obecnie jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Paweł Gruenpeter, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, poinformował, że konieczne było przeprowadzenie zabiegu tracheotomii, oraz dodał, że Holendra czeka długa i żmudna rehabilitacja.

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

Groenewegen został już wykluczony z Tour de Pologne, a Międzynarodowa Federacja Kolarska (UCI) zapowiedziała przekazanie jego sprawy do Komisji Dyscyplinarnej. Postępowanie wszczęła także Prokuratora Okręgowa w Katowicach.

W piątek do zdarzenia odniósł się też zespół Groenewegena, holendarska grupa Jumbo-Visma. Oto treść tego oświadczenia:

  1. Jesteśmy zszokowani konsekwencjami wypadku. Życzymy Fabio wszystkiego, co najlepsze. Jesteśmy z nim myślami i całym sercem żywimy nadzieję, że wróci do zdrowia, podobnie jak inne osoby poszkodowane w tym zdarzeniu.
  2. Przez ostatnie dwa dni dyskutowaliśmy w gronie zespołu o całej tej sytuacji i zgodnie uznaliśmy, że to ważne, abyśmy najpierw o zajściu porozmawiali także z Dylanem.
  3. Dylan jest wstrząśnięty tym, co się stało, i niezamierzonymi poważnymi konsekwencjami, jakie dotknęły wszystkich uczestników zdarzenia. Jest mu z tego powodu bardzo przykro.
  4. Dylan rozumie, że popełnił błąd, opuszczając swój tor jazdy, i uważa, że został słusznie zdyskwalifikowany.
  5. Zespół Jumbo-Visma za bardzo ważną uważa uczciwą sportową rywalizację, zgodną z przyjętymi zasadami. Dylan złamał te zasady i jest to nieakceptowalne.
  6. Zdecydowaliśmy, że Dylan nie wystartuje w żadnym wyścigu póki Komisja Dyscyplinarna, do której sprawę przekazała UCI, nie podejmie decyzji dotyczącej zawodnika.
  7. Jako zespół będziemy wspierać mentalnie Dylana i jego rodzinę w tym trudnym dla nich czasie. Sposób, w jaki odnoszą się do nich niektóre media i ludzie, jest karygodny.
  8. Teraz jednak najważniejsze jest zdrowie i rehabilitacja Fabio. Jesteśmy myślami z Fabio Jakobsenem i wszystkimi osobami poszkodowanymi w wypadku na trasie Tour de Pologne.

Groenewegen za swoje zachowanie przeprosił na antenie telewizji NOS, której udzielił pierwszego od czasu wypadku wywiadu. Więcej o rozmowie z kolarzem przeczytać można tutaj.

Przeczytaj też:

Więcej o: