Tour de Pologne. Peleton pełen gwiazd

To będzie najciekawszy Tour de Pologne ostatnich lat. Po raz pierwszy w historii w wyścigu wystąpi triumfator Tour de France. Obok niego na starcie staną zwycięzcy Giro d'Italia, Vuelta Espana, mistrzowie świata i olimpijscy. Pierwszy etap TdP, z Rovereto do Madonna di Campiglio, o długości 184,5 km, odbędzie się w sobotę, 27 lipca. Relacja w Sport.pl

TdP zalicza się do UCI World Tour, czyli - używając nomenklatury piłkarskiej - kolarskiej Ligi Mistrzów. Cykl skupia 28 najważniejszych imprez kolarskich na świecie, w których zawodnicy zdobywają punkty dla zespołów. Więcej niż podczas TdP można ich uzyskać tylko na TdF, Giro i Vuelcie. To sprawia, że ekipy zaczynają wysyłać do Polski coraz mocniejszych kolarzy.

Ponadto TdP stanowi świetne przetarcie przed trzytygodniową Vueltą, która rozpocznie się 24 sierpnia, i mistrzostwami świata (21-29 września). Kolarze, którzy obrali sobie za cel właśnie te imprezy, przyjadą do Polski, by sprawdzić formę.

Pierwszy raz w historii

Na liście startowej grupy Sky widnieje nazwisko Bradleya Wigginsa. Brytyjczyk jest pierwszym w historii zwycięzcą TdF (wygrał go w 2012 roku), który wystartuje w naszym narodowym tourze.

W tym sezonie nie wiedzie mu się najlepiej. Z Giro wycofał się już w pierwszym tygodniu zmagań z powodu infekcji płucnej. Z TdF wykluczyła go kontuzja kolana. Teraz najważniejsze są dla niego MŚ, do których chce się przygotować poprzez start w TdP.

Podobny cel obrał Fabian Cancellara, mistrz olimpijski z Pekinu, czterokrotny mistrz świata i zwycięzca wielu wyścigów jednodniowych, a także jeden z najlepszych sprinterów świata, Norweg Thor Hushovd.

Górą górale

W Dolomitach, gdzie rozpocznie się wyścig, powinien dominować Vincenzo Nibali. W maju tego roku Włoch w imponujący sposób wygrał Giro. Teraz przygotowuje się do Vuelty, w której był najszybszy w 2010 roku. Na starcie TdP staną też inni zwycięzcy wielkich tourów: Ivan Basso (Giro w 2006 r. i 2010 r.), Michele Scarponi (Giro w 2011 r.) i Juan Jose Cobo (Vuelta w 2011 r.).

Ale faworytów do końcowego zwycięstwa jest o wiele więcej. Mocni będą Kolumbijczycy - drugi w tegorocznym Giro Rigoberto Uran i osiągający coraz lepsze wyniki Sergio Henao. Do formy wraca Luis Leon Sanchez. Hiszpan to specjalista od ucieczek. W swojej karierze wygrał cztery etapy Tour de France. O zwycięstwo na którymś z włoskich etapów powinni powalczyć "tamtejsi górale": Domenico Pozzovivo i Paolo Tiralongo.

Czas na Polaka?

Ostatnim rodakiem, który triumfował w TdP, był Cezary Zamana w 2003 r. W tym roku mimo tak mocnej obsady szanse Polaków na sukces są nie tylko teoretyczne. Wystąpi ich 18. Największe szanse na sukces ma Rafał Majka, drugi obok Michała Kwiatkowskiego najbardziej utalentowany polski kolarz.

Majka był siódmy w majowym Giro, pod nieobecność Alberto Contadora ma szansę zostać liderem swojego zespołu Saxo Tinkoff w jesiennej Vuelcie. Dobry występ w TdP z pewnością przybliżyłby go do tej roli. Na dobry wynik liczy także Sylwester Szmyd. Doświadczony kolarz Movistaru trenował ostatnio w Alpach i zapowiada wysoką formę.

Relacje na żywo z wszystkich etapów w Sport.pl, transmisje w Eurosporcie 2

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.