Kolarstwo. Hamilton oddaje złoty medal olimpijski

Kolarz Tyler Hamilton, który oskarżył Lance'a Armstronga o stosowanie dopingu, oddał swój złoty medal olimpijski amerykańskiej agencji antydopingowej (USADA).

Tysiące fanów nie może się mylić. Wejdź na Facebook.com/Sportpl ?

Hamilton złoty medal olimpijski zdobył podczas igrzysk w Atenach w 2004 roku w jeździe indywidualnej na czas.

- Mogę potwierdzić, że Tyler Hamilton oddał swój złoty medal olimpijski zdobyty podczas igrzysk olimpijskich w Atenach - poinformował prezydent USADA Travis Tygart.

USADA ma przekazać medal Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, a ten z kolei prawdopodobnie przyzna go srebrnemu medaliście z Aten Wiaczesławowi Jekimowowi.

Hamilton w 2004 r. został mistrzem olimpijskim w jeździe na czas w Atenach, ale wtedy po raz pierwszy wpadł na dopingu - udowodniono mu transfuzję krwi. Medalu nie stracił, bo komisja antydopingowa popełniła błędy proceduralne

W latach 2004-2006 był zawieszony w prawach kolarza za stosowanie dopingu, gdy pozytywne wyniki dały testy przeprowadzone po ostatniej czasówce Vuelta Espana. W 2007 roku Amerykanin podpisał kontrakt z teamem Rock Racing, po tym jak opuścił Tinkoff Credit System, oskarżony o kontakty z dr Fuentesem, lekarzem, który dostarczał zawodnikom nielegalne środki.

Kolarz trzy lata temu zakończył karierę sportową. Dwa miesiące potem Amerykańska Agencja Antydopingowa, po analizie próbek krwi obciążającej kolarza, ukarała go 8-letnią dyskwalifikacją.

Hamilton oskarża Armstronga

Tyler Hamilton oskarżył Lanca Armstronga w wywiadzie dla telewizji CBS News w programie 60 minutes o stosowanie EPO. - Widziałem jego lodówkę pełną strzykawek z EPO. Widziałem też jak stosował je więcej niż jeden raz - powiedział Hamilton. - Brał to co my wszyscy, czyli EPO, testosteron, przetaczał sobie również krew - dodał.

Armstrong zareagował natychmiast na swoim twitterze o znaczącym adresie www.facts4lance.com. "Ponad 20 lat kariery, 500 kontroli antydopingowych na całym świecie, w czasie zawodów i po nich, i nigdy nie znaleziono nic zabronionego. Fakty mówią same za siebie". Adwokat oskarżonego Mark Fabiani wydał komunikat w podobnym duchu. "Żądza pieniędzy i pragnienie przypomnienia o sobie Hamiltona nic nie zdziałają. Lance Armstrong jest najbardziej kontrolowanym sportowcem w historii".

Hamilton też oskarża Armstronga ?

Więcej o: