Kolarstwo. Pellizotti żąda odszkodowania od UCI

Włoski kolarz Franco Pellizotti mówi, że będzie domagał się odszkodowania od Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) po tym, jak został oczyszczony z zarzutu fałszowania swojego paszportu biologicznego.

Kolarz grupy Liquigas nie mógł z powodu zawieszenia wystartować w tegorocznym Giro d'Italia. UCI twierdziła, że jego paszport biologiczny wygląda podejrzanie, sugerowano, że Pellizotti fałszował zamieszczone w nim dane.

Włoski trybunał antydopingowy stwierdził, że nie było wystarczających dowodów by uznać, że paszport był fałszowany. Pellizotti, który od samego początku powtarzał, że jest niewinny, powiedział: - Wyrok mnie satysfakcjonuje, a teraz będę się domagał od UCI odszkodowania.

Włoski kolarz chce zadośćuczynienia za stracony niemal cały sezon. Przez "aferę" Pellizotti nie tylko nie wystartował w Giro, ale także nie mógł obronić na Tour de France wywalczonej rok wcześniej koszulki najlepszego górala.

Paszporty biologiczne zostały wprowadzone w 2008 roku i są elektronicznym "dzienniczkiem" wyników badań antydopingowych. Gdyby okazało się, że Pellizotti jest winny, czekałoby go dwuletnie zawieszenie.

Winokurow wygrał proces z UCI ?

Więcej o: