Tour de France. Rozpoczyna się decydująca rozgrywka

Tuż przed wjazdem w Pireneje Alberto Contador wreszcie zaatakował. Do lidera Andy'ego Schlecka odrobił tylko 10 sekund, ale pokazał, że stać go na więcej.

Zwycięzca sprzed roku odjechał Luksemburczykowi trzy kilometry przed metą, na nieprzyjemnym - o 11-procentowym stopniu nachylenia - podjeździe w pobliżu Mende w Masywie Centralnym. Schleck próbował rzucić się w pościg, ale wyraźnie nie miał siły. - Zobaczyłem, że Andy ma chwilę słabości, ruszyłem. Wiedziałem, że jest ambitny, ale nie zareagował - opowiadał Contador. - Alberto zaatakował bardzo inteligentnie, był między nami jeszcze jeden kolarz, nie trzymałem się jego koła. Potem powiedziałem sobie: lepiej będzie, jak zachowam swój rytm i przyśpieszę na płaskim - mówił z kolei Schleck.

Hiszpan nie wygrał etapu - na finiszu wyprzedził go jego rodak Joaquim Rodriquez z Katiuszy - nieco stracił ze swojej przewagi na końcowym, już równym odcinku, ale odniósł psychologiczne zwycięstwo przed decydującym tygodniem. Udowodnił, że jest silny i minimalna porażka w Alpach ze Schleckiem nie miała żadnego znaczenia.

W sobotę płaski etap, ale już w niedzielę zaczynają się mordercze Pireneje. - Jestem zadowolony przed pirenejskimi etapami, zwłaszcza z moich nóg. Miło jest widzieć swoje ciało tak dobrze reagujące po 210 kilometrach wyścigu - mówił w piątek po zejściu z roweru Contador.

Schleck nie robi tragedii z piątkowej porażki. - Nie lubię tej góry, jest sztywna. Bardziej pasują mi Pireneje. Będzie zupełnie inaczej. Zobaczycie prawdziwy pojedynek między mną a Alberto - zapowiada lider Tour de France.

Profil niedzielnego etapu zapowiada walkę w końcówce, najpierw wjazd na dwutysięcznik Port de Palheres, potem wspinaczka na metę w Ax 3 Domaines (1360 m n.p.m.). Nie ma wątpliwości - rozpoczyna się decydująca rozgrywka.

Wyniki 12. etapu, Bourg-de-Peage - Mende (210,5 km):

1. J. Rodriguez (Hiszpania/Katiusza) 4:58.26; 2. A. Contador (Hiszpania/Astana) ten sam czas; 3. A. Winokurow (Kazachstan/Astana) 4 s straty; 4. J. Van den Broeck (Belgia/Omega-Pharma) 10 s; 5. A. Schleck (Luksemburg/Saxo Bank) 10 s... 46. S. Szmyd (Liquigas) 2.41.

Klasyfikacja generalna:

1. Schleck 58:42.01; 2. Contador 31 s; 3. S. Sanchez (Hiszpania/Euskaltel) 2.45; 4. D. Mienszow (Rosja/Rabobank) 2.58; 5. Van den Broeck 3.31.

Więcej o: