Tour de France. Mark Renshaw zdyskwalifikowany

Australijczyk Mark Renshaw został usunięty z tegorocznej edycji Tour de France za uderzanie głową Juliana Deana na finiszu 11. etapu

Atak Renshawa zobaczysz na ZCzuba.tv! >>

Brytyjczyk Mark Cavendish umocnił po 11. etapie swoją pozycję najlepszego sprintera, wygrywając trzeci raz w tegorocznym wyścigu i po raz 13 we wszystkich startach w TdF.

Czwartkowy finisz z peletonu był jednak niezwykle kontrowersyjny. Cavendish nie wygrałby, gdyby nie pomoc ze strony Renshawa, który trzykrotnie uderzył głową Nowozelandczyka Juliana Deana, pracującego na korzyść Amerykanina Tylera Farrara. Przez to nie udało się rozprowadzić Farrara, a Amerykanin został jeszcze zepchnięty na bandy. Dzięki temu Cavendish mógł objąć prowadzenie. Za nim na metę wjechał Włoch Alessandro Petacchi. Farrar był dopiero trzeci.

- On jest już poza wyścigiem - powiedział dyrektor techniczny TdF Jean-Francosi Pescheux tuż po zakończeniu etapu, chociaż nie było wtedy jeszcze oficjalnego werdyktu jury. Według Pescheux'a Renshaw mógł liczyć się co najmniej z obciążeniem jego dzisiejszego wyniku karą, ale zapewne spotka go dyskwalifikacja.

Dyrektor techniczny nie rzucał słów na wiatr. Szybko ogłosił decyzję.

- Obejrzeliśmy film tylko raz. Wina była ewidentna. To kolarstwo a nie sporty walki. Wszyscy mogli skończyć leżąc plackiem na ziemi - dodał.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Luksemburczyk Andy Schleck.

Wyniki 11. etapu:

2. Alessandro Petacchi (Włochy/Lampre)

3. Tyler Farrar (USA/Garmin-Transitions)

4. Jose Rojas (Hiszpania/Caisse d'Epargne)

5. Robbie McEwen (Australia/Katiusza)

6. Yukiya Arashiro (Japonia/Bouygues Telecom)

7. Thor Hushovd (Norwegia/Cervelo)

8. Lloyd Mondory (Francja/Ag2r)

9. Juergen Roelandts (Belgia/Omega-Lotto)

10. Gerald Ciolek (Niemcy/Milram)

Klasyfikacja generalna:

Czytaj relację z 11. etapu ?

Więcej o: