Tour de France. Hushovd wygrywa trzeci etap, wypadek Schlecka

Norweg Thor Hushovd z grupy Cervelo wygrał trzeci etap Tour de France z metą Arenbergu. Liderem wyścigu został Fabian Cancellara. Niespełna 30 km przed metą poważny wypadek miał Frank Schleck.

213 km etap z Wanze do Arenbergu był prawdziwym testem dla kolarzy i ich rowerów. Kilka fragmentów trasy z kostki brukowej sprawiło, że wykruszyli się faworyci. Nie wytrzymywały rowery Lance'a Armstronga, lidera po dwóch etapach Chavanela, ale największym pechowcem był Frank Schleck, który niespełna 30 km przed metą miał wypadek na kostce brukowej. Zawodnik długo leżał na poboczu, nie podnosił się. Pomocy udzielili mu lekarze, ale nie wiadomo jaki jest jego stan i czy będzie jechał dalej.

Na ostatnich metrach z siedmioosobowej grupy najlepiej finiszował Norweg Thor Hushovd z grupy Cervelo, który na mecie wyprzedził Gerainta Thomasa i Cadela Evansa. Nowym liderem wyścigu został Fabian Cancellara.

Wyniki 3. etapu, Wanze - Arenberg (213 km):

Klasyfikacja generalna:

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

17:33 - Problemy techniczne na ostatnich metrach miał Alberto Contador, który metę przekroczył bez powietrza w tylnym kole. Lance Armstrong stracił do zwycięzcy 2:08 minuty.

17:31 - Etap wygrywa Norwega Thor Hushovd. Drugi był Geraint Thomas, trzeci Cadel Evans.

17:27 - 4 km do mety. O zwycięstwo najprawdopodobniej będzie się bić siedmiu kolarzy z czołowej grupy, w której są Andy Schleck i Fabian Cancellara. Schleck wobec problemów technicznych Chavanela może być nowym liderem wyścigu. Szaleńczo straty zmniejsza Armstrong, ale traci ponad minutę do czołówki.

17:24 - Hesjedal dał się dogonić 6 km przed metą.

17:22 - Znów pecha ma Chavanel, którego zawiódł sprzęt. Lider wyścigu musiał zmienić rower. 7 km do mety.

17:18 - Na 10 km przed metą zaczyna się kolejny fragment bruku - dziś ostatni. Prowadzi Hesjedal, który ma 26 sekund przewagi nad grupą pościgową z Cancellarą i Andym Schleckiem. 17 sekund za nimi jedzie grupa Contadora, a do niego ponad minutę traci Lance Armstrong.

17:13 - 14 km do mety, skończył się odcinek brukowany, pozostał jeszcze jeden na 10 km.

17:09 - Hesjedal nadal na czele, Armstrong ma problemy techniczne - zaczął zwalniać. Okazało się, że ma defekt koła. 7-krotnemu triumfatorowi Tour de France udało się szybko zmienić koło, ale musi odrabiać straty po morderczej kostce brukowej. Problemy z rowerem ma też Chavanel, który wymienił rower.

17:05 - Do mety jeszcze 20 km, w tym dwa mordercze etapy na bruku (w sumie 8 km).

17:02 - Samotnie zaczął uciekać Rydar Hesjedal. Za nim jest grupa ze stratą 22 sekund (są w niej Cancellara Andy Schleck i Cadel Evens), potem jedzie kolejna grupa, a za nimi reszta peletonu, który utknął z powodu wypadku Franka Schlecka.

17:01 - Jak podała oficjalna strona Tour de France Schleck nadal leży na poboczu, pomocy udzielają mu lekarze. Nie wiadomo, czy kolarz będzie jechał w wyścigu.

16:58 - Pech nie opuszcza braci Schlecków - wczoraj poważną kraksę miał Andy Schleck, dziś rozbił się jego brat Frank.

16:56 - Frank Schleck miał wypadek na brukowanym fragmencie trasy. Problemy miał też lider wyścigu Sylvain Chavanel.

16:54 - Końcówka etapu będzie niesamowicie ciekawa, bo przed kolarzami jeszcze kilka fragmentów z kostki brukowej.

16:53 - Ucieczka czuje już oddech peletonu na plecach. 30 sekund przewagi i 29 km do mety.

16:52 - Problemy techniczne ma jeden z pomocników Lance'a Armstronga - Andreas Kloeden, który przebił przednią oponę i czeka na końcu peletonu na wymianę koła.

16:47 - 45 sekund - tyle przewagi ma czołówka nad ścigającym ją peletonem. Kolarze wjechali już do Francji, a peleton podzielił się na dwie grupy. Najaktywniejsza w głównej grupie pościgowego jest teraz grupa Cervelo, tempo starają się też nadawać kolarze Saxo Banku i zespołu Radioshack.

16:40 - Tempo peletonowi nadaje grupa Saxo Bank i od razu przewaga uciekinierów zaczęła topnieć - już spadła poniżej jednej minuty, a do mety pozostało 38 km.

16:38 - I znów kolejna drobna kraksa. Damiano Cunego na wąskim zakręcie pojechał zbyt szeroko, zahaczyło żywopłot i się przewrócił. na niego wpadło sześciu kolarzy, ale wszyscy jadą dalej.

16:34 - Kolejny fragment kostki brukowej 44 km przed metą. 1200 metrów, pełną kurzu i setki kibiców wzdłuż trasy.

16:25 - Do mety, która dziś znajduje się w Arenbergu ucieczce zostało 50 km. Przewaga nad peletonem utrzymuje się na granicy dwóch minut.

16:16 - Peleton podkręca tempo. Do mety pozostało mniej niż 60 km, a przewaga ucieczki stopniała do minuty i 50 sekund.

16:13 - Za nami ostatnia lotnia premia w Pipaix, nieco ponad 60 km przed metą. Wygrał Kluge, przed Bruttem i Ervitim. Dostali odpowiednio sześć, cztery i dwa punkty.

15:59 - Kolejny upadek. Tym razem na ziemi leż Simon Gerrens z grupy SKY, ale nic poważnego mu się nie stało i już goni peleton.

15:52 - Do mety 75 km. Uciekinierzy mają niespełna trzy minuty przewagi.

15:39 - Uciekająca siódemka wjechała na pierwszy brukowy odcinek - to było tylko 350 metrów. Nikomu nic się nie stało. Peleton dogania. Zmniejszył stratę do niespełna dwóch minut.

15:26 - David La Lay z grupy AG2R spowodował kraksę. Francuz próbując wskoczyć na krawężnik stracił kontrolę nad rowerem i się przewrócił. La Lay wycofał się z wyścigu, pozostali kolarze uczestniczący w kraksie jadą dalej.

15:23 - Kraksa w peletonie. Jeden z kolarzy przewrócił się na krawężniku, wpadło na niego kilkunastu jadących za nim zawodników. W tej chwili nie wiadomo, kto uczestniczył w tej kolizji.

15:15 - Tyler Ferar z grupy Garmin miał awarię roweru i musiał dokonać wymiany sprzętu. Stracił sporo kilometrów, ale już dogania główną grupę. Uciekinierzy powiększyli przewagę do prawie czterech minut. Do mety zostało 97 km.

15:05 - Uciekająca siódemka ma do mety jeszcze 106 km. Peleton ma w tej chwili stratę wynoszącą niespełna trzy i pół minuty. Dwóch z siedmiu uciekinierów jechał w klasyku Paryż - Roubaix. Roger Kluge - Iminol Erviti wyścigu jednak nie ukończyli.

14:45 - Z przodu siedmiu kolarzy, ponad trzy minuty za nimi cała reszta - a więc sytuacja bez zmian.

14:30 - Druga lotna premia dla Kluge. Uciekinierzy dzielą między sobą kolejne punkty.

Przeczytaj o protestach kolarzy, którzy nie chcą jeździć po bruku

14:20 - Sytuacja bez zmian. Nadal wąska grupa kolarzy utrzymuje przewagę nad peletonem.

13:50 - Górska premia dla Rydera Hesjedala.

13:30 - Lotną premię wygrał Niemiec Roger Kluge.

13:10 - Pierwsi kolarze próbują ucieczki. Są to Stephen Cummings, Ryder Hesjedal, Pavel Brutt, Roger Kluge, Pierre Rolland, Imanol Erviti i Stephane Auge. Ich przewaga nad peletonem osiąga nawet trzy minuty.

12:40 - Zawodnicy wyruszyli na trasę trzeciego etapu.

Wyniki drugiego etapu TDF ?

Więcej o: