Astana

Skrót: AST

Kraj: Luxemburg

Kontakt:

Team Astana Olympus

sarl 5, rue Prince Jean 4740 PETANGE

Tel: +352 26.45.82.27

Fax: +352 26.45.82.26

E-mail: contact@johanbruyneel.com

Strona www: http://www.johanbruyneel.com/astana-about.aspx

Sponsor: Astana - grupa koncernów kazachskich Rowery: Trek (SRAM)

Menadżer:

Johan Bruynee

Dyrektor sportowy:

Alain Gallopin

Asystenci:

Viatcheslav Ekimov

Alexandr Shefer

Sean Yates

Team Astana powstał w 2006 roku po rozpadzie ekipy Liberty Seguros w trakcie Tour de France. Wówczas to zamieszanego w afery dopingowe Manolo Saiza zastąpił Walter Godefroot, a interwencja Alexandre Vinokourova pomogła znaleźć licznych kazachskich sponsorów - powiązanych razem pod szyldem nazwy stolicy Kazachstanu - Astana. Sezon 2007 przyniósł jednak kolejne rozczarowania - gigantyczna afera dopingowa związana z kazachskimi idolami - Vinokourovem i Kashechkinem doprowadziła do sporych zmian w zespole. Nie zmienili się tylko sponsorzy - kazachscy przedsiębiorcy. W pierwszym sezonie działalności barwy Astany reprezentował Dariusz Baranowski.

Dyrektorem sportowym zespołu w 2008 roku będzie Johan Bruyneel, który wcześniej przez kilka lat pełnił tą rolę w Discovery Channel. Jego asystentem będzie znany z Team CSC Alain Gallopin, a w sztabie znajdziemy także m.in. Viatcheslava Ekimova i Seana Yatesa. Poczynając od Bruyneela, przez asystentów po kolarzy, mamy tu dużą kolonię ex-Discovery'owców. Dość powiedzieć, że 8 spośród 11 nowych kolarzy rok wcześniej ścigała się w barwach amerykańskiego zespołu.

Liderem teamu jest 25-letni Hiszpan Alberto Contador, który w zeszłym sezonie dość niespodziewanie wygrał Tour de France. Był to zaledwie drugi jego start w wielkim tourze - za pierwszym razem zajął w TdF 31. miejsce. Wraz z nim z Discovery przybyło drugie bardzo silne ogniwo - Levi Leipheimer. Dziesięć lat starszy Amerykanin musiał uznać na Tour de France wyższość Contadora, zajmując trzecie miejsce (i tak najlepsze w karierze), zostająć za to mistrzem USA i drugi raz z rzędu drugim kolarzem Deutschland Tour.

Tercetu genialnych wielkotourowców dopełnia Niemiec Andreas Kloden. Rok temu z Touru wycofał się po 15 etapie, lecz w swojej karierze był na podium dwukrotnie (w barwach T-Mobile). Siła trzech wymienionych wyżej zawodników połączona z geniuszem Johana Bruyneela może doprowadzić do istnej dominacji na Tourze i Vuelcie... Tymbardziej, że lista silnych pomocników jest bardzo długa - mamy tu m.in. Słoweńca Janeza Brajkovicia, który coraz odważniej puka do światowej czołówki, 15. w TdF 07' Christophera Hornera (transfer z Predictor-Lotto), ex-gwardzistę Lance'a Armstronga - Chechu Rubierę czy Antonio Coloma.

Dużo gorzej zespół Bruyneela wypada na polu sprinterskim. Najsilniejszym kolarzem w tej kategorii jest Austriak Rene Haselbacher - w zeszłym sezonie raptem dwukrotnie na podiach etapów Volta ao Algarve. Nadzieją sprinterską może być Australijczyk Aaron Kemps, który czyni regularne postępy i ma pełne prawo odnieść w tym sezonie kilka zwycięstw. Ponadto sprintów mogą też próbować Assan Bazayev oraz Koen de Kort...

Tak jak było w Discovery, tak i tu dyrektor sportowy ma do dyspozycji silnych ludzi od "czarnej" roboty, czyli specjalistów od jazdy po bruku. Kwietniowe klasyki będą polem do popisu dla Vladimira Guseva, który przed rokiem był m.in. 5 w Ronde van Vlaanderen i 6. w Eneco Tour. Rosjanin będzie też silnym ogniwem w trakcie czasówek, jest bowiem aktualnym mistrzem Rosji, a do tego szóstym kolarzem MŚ TT. We Flandrii tuż za Gusevem uplasował się ostatnio inny nabytek Astany - Litwin Tomas Vaitkus, znany także z tras Tour de Pologne.

Dwa tygodnie po brukowcach do głosu dojdą 'Ardeńczycy' - tutaj poza wspominanym już Hornerem może też pokazywać się Serguei Ivanov. Mimo nieudanego poprzedniego sezonu Rosjanin nadal jest w stanie skutecznie pracować na swoich liderów, jak choćby na Amstel Gold Race 2006, gdy jego praca pomogła Wesemannowi w zajęciu drugiego miejsca. W sezonie olimpijskim może o sobie przypomnieć także srebrny medalista z Aten - Sergio Paulinho lub ex-mistrz Szwajcarii Gregory Rast. Nie ulega wątpliwości, że pod rządami ludzi takich jak Bruyneel, Gallopin czy Ekimov, Astana powinna stać się jedną z głównych sił ProTourowego peletonu.

Skład: