Caisse d'Epargne

Zespół: Caisse d'Epargne

Skrót: GCE

Kraj: Hiszpania

Kontakt:

Team Caisse d'Epargne-Illes Balears Spain

Abarca Sports, S.L.

Pintor Paret 2

E-31008 Pamplona (Hiszpania)

E-mail: abarcasports@gmail.com

Strona www: http://cyclisme-caisse-epargne.fr/

Sponsor: Caisse d'Epargne - bank francuski

Rowery: Pinarello (Campagnolo)

Menadżer:

Jose Miguel Echavarri

Dyrektor sportowy:

Eusebio Unzue Labiano

Asystenci:

Alfonso Galilea

José Luis Jaimerena

Neil Stephens

Yvon Ledanois

Korzenie Caisse d'Epargne sięgają aż 1990 roku, kiedy to powstała ekipa Banesto, w barwach której jeździł m.in. słynny Miguel Indurain. 10 lat później drużyna zmieniła nieznacznie swoją nazwę na Ibanesto.com. Kolejne zmiany miały już związek z przyjściem nowych sponsorów, Illes Balears (Wyspy Baleary) i Caisse D'Epargne. Patrząc na skład hiszpańskiej ekipy, pełnej kolarskich gwiazd, śmiało można postawić tezę, że jest jedną z najmocniejszych, pod względem kadrowym, drużyn w peletonie. Tą najjaśniej święcącą gwiazdą jest Alejandro Valverde Belmonte, dla którego głównym celem będzie tradycyjnie Tour de France. W ostatnich latach młody Hiszpan walczył także o triumf w ardeńskich klasykach, w tym roku jednak te starty potraktuje jako formę przygotowań do Wielkiej Pętli. Valverde, który ma zamiar wziąć również udział w hiszpańskiej Vuelcie, nie zdecydował jeszcze, czy pojedzie w mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich. Jedno jest jednak pewne, nie ważne czy będzie toczył walkę o tęczową koszulkę, czy o medal olimpijski, będzie jednym z głównych faworytów.

Po tym, gdy w dosyć niespodziewanych okolicznościach Oscar Pereiro został zwycięzcą wyścigu dookoła Francji, stał się drugim liderem Caisse d'Epargne. W tym roku zastąpi Valverde w roli kapitana zespołu w Liege-Bastogne-Liege i Fleche Wallonne oraz będzie się starał wskoczyć do dziesiątki w klasyfikacji generalnej francuskiego grand touru.

Dla hiszpańskich zespołów start w Giro d'Italia nigdy nie był sprawą priorytetową, w przyszłym sezonie to może się zmienić za sprawą nowego nabytku, José Rujano, który ze znakomitej strony pokazał się we włoskim wielkim tourze 3 lata temu, wygrywając jeden z górskich etapów. Niski Wenezuelczyk to nie ostatni ze znakomitych górali w ekipie ProTour. Wladimir Karpiets, zdobywca białej koszulki w Tour de France, nie raz udowadniał, że ma olbrzymi talent i z pewnością będzie chciał to potwierdzić w tygodniowych etapówkach. David Arroyo i David Lopez Garcia to także kolarze, dla których grawitacja nie stanowi w górach większego problemu.

Caisse d'Epargne to drużyna bardzo wszechstronna, gdyż poza typowymi góralami w skład ekipy wchodzą również specjaliści od klasyków (Joaquim Rodr~guez i Pablo Lastras),specjaliści w jeździe na czas (José Ivan Gutierrez i Luis Leon Sánchez) oraz typowy sprinter, czyli José Joaquin Rojas Gil. Do kompletu brakuje jedynie kolarza, który dobrze radziłby sobie na "kocich łbach" w północnych klasykach.

Brukowe wyścigi to jedyna pięta achillesowa tej ekipy, gdyż nawet pomocnicy mają na swoim koncie zwycięstwa w wielkich tourach, czy innych wyścigach wysokiej kategorii.

W przerwie zimowej drużyna dokonała kilku transferów, jednak nie są to zmiany, które w znaczącym stopniu zmienią obliczę spadkobierców Illes Baleares. Poza wspomnianym wcześniej Jose Rujano, który przyszedł z Unibetu, skład wzmocnili Anthony Charteau (Crédit Agricole), Arnaud Coyot, Rigoberto Uran (obaj Unibet.com), Mathieu Drujon (Auber 93), Fabien Patanchon (Française des Jeux) i Marlon Alirio Perez Arango (Universal Caffe' - Ecopetrol).

Skład: