To nie żart. Tyle Kwiatkowski zarobił za wygranie etapu w Tour de France

Michał Kwiatkowski wygrał w piątek 13. etap Tour de France. Sukces naszego kolarza wzbudził ogromny zachwyt kibiców, którzy docenili jego wyczyn. Za triumf nie zarobi jednak zbyt wiele.

Michał Kwiatkowski sprawił w piątek ogromną niespodziankę podczas prestiżowego wyścigu Tour de France. Polak wygrał 13. etap rywalizacji, na którym kolarze pokonali 137,8 km z Chatillon-Sur-Chalaronne do Grand Colombier. 33-latek na 12 km przed metą rozpoczął samodzielną ucieczkę i wygrał z 47-sekundową przewagą nad drugim Maximem Van Gilsem z Belgii.

Zobacz wideo Poszło na ostro. Bartman zbeształ kibiców. "Użyjcie mózgu"

Kwiatkowski wygrał etap Tour de France, a dostanie grosze. Smutne oblicze sportu

Dla Kwiatkowskiego było to drugie etapowe zwycięstwo na Tour de France. Pierwsze miało miejsce w 2020 roku, kiedy wygrał 18. etap. Po sukcesie nasz zawodnik nie krył zadowolenia, ale też wielkiego zmęczenia. - Ostatnia wspinaczka była po prostu szalona. Nie sądziłem, że to będzie możliwe, ale oto jestem! - stwierdził. 

33-latek za sukces podczas "Wielkiej Pętli" otrzyma nagrodę finansową w wysokości 11 tys. euro (około 50 tys. złotych). Trzeba przyznać, że kwota przewidziana za etapowe zwycięstwo nie robi takiego wrażenia jak wysiłek, który kolarze muszą włożyć w dojechanie do mety na pierwszej pozycji.

Niestety nie można było spodziewać się cudów, skoro łączna pula nagród podczas Tour de France wynosi zaledwie 2,3 mln euro (około 10,2 mln zł). Dla porównania taką kwotę za zwycięstwo w Rolandzie Garrosie otrzymała Iga Świątek. Na kwestie finansowe w poszczególnych sportach wpływa niestety popularność dyscypliny, a różnica między tenisem i kolarstwem jest spora. Potwierdzeniem tego jest fakt, że ubiegłoroczny triumfator całego wyścigu, Duńczyk Jonas Vingegaard, zainkasował za zwycięstwo jedynie 500 tys. euro (2,2 mln złotych).

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

W sobotnim, 14. etapie Kwiatkowski zaprezentował się już znacznie słabiej, zajmując dopiero 80. miejsce. Lepiej spisał się Rafał Majka, który zajął 14. lokatę. W klasyfikacji generalnej Majka zajmuje 19., a Kwiatkowski 44. pozycję.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.