Nie żyje wielki mistrz Jan Kudra. Jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy

Nie żyje Jan Kudra, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy minionego wieku. Dwukrotny zwycięzca Tour de Pologne zmarł 31 stycznia, o czym poinformował Polski Związek Kolarski.

W środę Polskę obiegła niezwykle smutna wiadomość - nie żyje Jan Kudra. Był to jeden z najlepszych kolarzy szosowych w historii naszego kraju. Lista jego sukcesów jest niesamowicie długa. Wyróżniają się na niej przede wszystkim dwa triumfy w legendarnym wyścigu Tour de Pologne. 

Zobacz wideo Ból głowy PZPN-u przed meczem z Albanią. Znamy kluczowy termin

Nie żyje Jan Kudra, jeden z najwybitniejszych kolarzy ubiegłego wieku

Informację o śmierci Jana Kudry w wieku 85 lat, przekazał Polski Związek Kolarski na swojej stronie internetowej. "Polski Związek Kolarski z głębokim żalem informuje, iż w dniu 31 stycznia 2023 roku zmarł śp. Jan Kudra. Kolarz szosowy, 9-krotny mistrz Polski, olimpijczyk z Tokio (1964)" - czytamy. 

Enzo FernandezRekord transferowy w Anglii pobity. To, co zrobiła Chelsea, to absolutny kosmos

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

W dalszej części wpisu przybliżono sylwetkę zmarłego. A nad jego osiągnięciami warto się pochylić. Jan Kudra był jednym z najlepszych kolarzy lat 60. ubiegłego wieku. Rywalizował z tak wybitnymi postaciami, jak Ryszard Szurkowski, czy Stanisław Szozda. Toczył z nimi pasjonujące pojedynki i niejednokrotnie, wychodził z nich zwycięsko.

Na liście sukcesów Jana Kudry znajdziemy m.in. dwa triumfy w Tour de Pologne (1962 i 1968), dziewięć tytułów mistrza Polski (w tym trzy indywidualne, trzy drużynowe, 2 w wyścigach torowych), czy udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku (13. miejsce). Pięciokrotnie startował też w Wyścigu Pokoju. 

Za swoje niezwykłe dokonania był dwukrotnie wybierany najlepszym kolarzem w rankingu „Przeglądu Sportowego" i Polskiego Związku Kolarskiego (1962 i 1963). Został też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

francja - polskaTego ruchu nikt się nie spodziewał. Michniewicz z zaskakującą ofertą pracy

Więcej o: