Oleg Tinkow rzucił paszportem: "Nie chcę być kojarzony z faszystowskim krajem"

Bardzo ciekawe informacje napływają z Rosji. Zgodnie z informacjami podawanymi przez międzynarodowe media, Oleg Tinkow zdecydował zrzec się rosyjskiego obywatelstwa. Powodem wojna w Ukrainie.

Oleg Tinkow to zdecydowanie jedna z najbardziej barwnych postaci, które w ostatniej dekadzie pojawiły się w kolarskim świecie. Były szef i menadżer zespołu Tinkoff-Saxo dał się poznać jako ekstrawagancki biznesmen, który jednocześnie miał nosa do odpowiedniego prowadzenia drużyny pod względem finansowym. Ostatecznie Rosjanin zdecydował się zakończyć inwestycje w kolarstwo w 2016 roku, a od tego czasu logotypy jego banku są widoczne na koszulkach różnych drużyn sportowych.

Zobacz wideo Jeremy Sochan. Niezwykła historia! Kiedy znów zagra w reprezentacji Polski?

Mocne uderzenie w Putina

Oprócz kolarstwa, z którym Tinkow był związany przez całe swoje życie, w sercu Rosjanina znajduje się także bankowość. Niespełna 55-letni biznesmen w 2006 roku założył Tinkoff bank, jedną z największych instytucji tego typu w całej Rosji. Tym samym zrzeczenie się przez niego obywatelstwa to ruch nie tylko symboliczny. Niewykluczone bowiem, że ucierpi na tym jego wielkie finansowe przedsięwzięcie.

Jeśli chodzi o samo oddanie rosyjskiego paszportu, Tinkow był niezwykle konkretny. Rosjanin wezwał też innych biznesmenów do podjęcia podobnej decyzji.

Nie chcę być kojarzony z faszystowskim krajem, który rozpoczął wojnę ze swoim sąsiadem. Dalsze trzymanie tego paszportu byłoby dla mnie ogromnym wstydem. Wierzę, że wielu innych prominentnych biznesmenów podejmie podobną decyzję osłabiając reżim Putina, zmuszając go do uznania porażki. Nienawidzę putinowskiej Rosji, ale też kocham wszystkich Rosjan, którzy są przeciwko tej szalonej wojnie.

- napisał sam zainteresowany w mediach społecznościowych.

 

Co więcej, wiele wskazuje na to, że sama marka Tinkoff przestanie być częścią banku, który nadal działa w Rosji. Architekt sukcesu firmy wezwał swoich prawników, by ci, za wszelką cenę, prawnie zmusili obecne władze banku do zmiany nazwy. W tym miejscu warto wspomnieć, że Tinkow sprzeciwiający się wojnie od jej samego początku, już w marcu został odsunięty od zarządzania własnym biznesem przez powołanego przez siebie prezesa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.