Zaczynał jako piłkarz PSV. Został mistrzem świata w kolarstwie. W niewiarygodnym stylu

Remco Evenepoel mistrzem świata. Belg wywalczył złoty medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego w Wollongong. Co więcej, dokonał tego w imponującym stylu, wyprzedzając drugiego Christophe Laporte o niemal dwie i pół minuty. Podium uzupełnił Michael Matthews. Najlepszym z Polaków był Stanisław Aniołkowski, który dotarł do mety na 76. pozycji.

Niedziela 25 września była ostatnim dniem kolarskich mistrzostw świata w Australii. Tego dnia odbył się jeden z najważniejszych punktów imprezy, a więc wyścig ze startu wspólnego panów. Kolarze musieli pokonać trasę o długości 266,9 km z Helensburgh do Wollongong. Jako pierwszy linię mety przeciął Remco Evenepoel, sięgając tym samym po tytuł mistrza świata.

Remco Evenepoel mistrzem świata. Kolejny sukces 22-letniego kolarza

Od samego początku rywalizacji na czele peletonu toczyła się walka o znalezienie się w ucieczce. Czynny udział w niej brali również Polacy, a w szczególności Łukasz Owsian. Później jednak nasz rodak osłabł i do głosu doszli pozostali zawodnicy. Na 60 kilometrów przed zakończeniem rywalizacji mocno przyspieszył Evenepoel oraz Aleksiej Łucenka. 25 kilometrów później zarówno Belg, jak i Kazach zdecydowali się na ucieczkę. Jednak bardzo szybko okazało się, że więcej sił na tym etapie rywalizacji zachował Evenepoel.

Kolarz Quick-Step Alpha Vinyl Team oderwał się od rywala i w ekspresowym tempie popędził w stronę mety. Ostatecznie Evenepoel zakończył wyścig z czasem 6:16:08. Tym samym wywalczył pierwszy medal złoty medal dla Belgii na tej imprezie.

Jako drugi linię mety przekroczył Christophe Laporte. Francuz niemal do ostatnich metrów walczył o srebro z Michaelem Matthewsem. Jednak obaj kolarze ukończyli rywalizację prawie dwie i pół minuty za zwycięzcą, co jest absolutną deklasacją.

Niestety w niedzielę wielkich sukcesów nie odnieśli reprezentanci Polski. Najlepszym z biało-czerwonych był Stanisław Aniołkowski, który metę przekroczył na 76. miejscu. Łukasz Owsian został sklasyfikowany na 96 pozycji. Natomiast ostatni z polskich kolarzy, Maciej Bondar, nie dojechał do mety.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Evenepoel zdobył tytuł mistrza świata w kolarstwie, choć karierę sportowca zaczynał w barwach piłkarskich klubów. Na początku grał na pozycji lewego obrońcy w młodzieżowych drużynach Anderlechtu Bruksela. Później przeniósł się do juniorów PSV Eindhoven, a następnie do KV Mechelen. Zaliczył także dziewięć występów w młodzieżowych reprezentacjach Belgii - cztery spotkania w drużynie do lat 15 i pięć meczów w zespole do lat 16. Co więcej, udało mu się zdobyć jedną bramkę.

Dopiero w wieku 17 lat porzucił karierę piłkarską na rzecz kolarstwa, gdzie radzi sobie znakomicie. Oprócz tytułu mistrza świata z Australii, na jego koncie jest również triumf w Vuelta a Espana, Liege-Bastogne-Liege, Tour de Pologne i dwukrotnie w Classica San Sebastian.