Niewiadoma o krok od medalu mistrzostw świata. Zabrakło naprawdę niewiele

Katarzyna Niewiadoma zajęła 8. miejsce w wyściu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Wollongong. Polka przez długi czas walczyła o medal. Zwyciężyła Holenderka Annemiek van Vleuten, która do rywalizacji przystąpiła ze złamanym łokciem.

Katarzyna Niewiadoma po zajęciu trzeciej lokaty w Tour de France kobiet celowała w kolejny sukces. Polka w sobotę startowała w wyścigu ze startu wspólnego Elity podczas mistrzostw świata w Wollongong. Liderka polskiej ekipy broniła wywalczonego przed rokiem brązowego medalu.

Zobacz wideo Lewandowski wrócił do domu. Reakcja kibiców podzielona

Niewiadoma walczyła do samego końca. Skończyła ósma i nie powtórzyła ubiegłorocznego sukcesu

Zawodniczki rywalizowały na trasie wynoszącej łącznie 163 kilometry. Oprócz Niewiadomej na starcie pojawiły się Karolina Kumięga, Marta Lach, Agnieszka Jaskulska, Dominika Włodarczyk i Agnieszka Skalniak-Sójka. Początek rywalizacji był spokojny, jednak z czasem słabsze zawodniczki zaczęły odstawać, a na czele pozostała czołowa grupa licząca około 80 kolarek.

Przez większość trasy żadna z zawodniczek nie decydowała się na atak, a każdorazowa ucieczka szybko była nadganiana. Na około 50 kilometrów przed metą tempo wyraźnie wzrosło, co sprawiło, że w peletonie z biało-czerwonych została już tylko Niewiadoma. Brązowa medalistka poprzedniego czempionatu w końcowych fragmentach trasy zdecydowała się na atak, a w ślad za nią ruszyły Niemka Liane Lippert, Włoszka Elisa Longo Borghini, Dunka Cecilie Uttrup Ludwig i Ashleigh Moolman-Pasio z Republiki Południowej Afryki.

Tobias Foss mistrzem świata w kolarstwie szosowymOgromna sensacja na mistrzostwach świata. Gwiazdy poległy, szokujący zwycięzca

Na 20 kilometrów przed metą czołówka miała pół minuty przewagi na grupą pościgową. Po 7 kilometrach prowadzące zostały jednak dogonione, co tylko wzmogło intensywność rywalizacji o podium. Polka zdecydowała się na kolejne szarpnięcie i wraz z czterema rywalkami zyskała 20 sekund przewagi. Niespełna kilometr przed metą prowadzące ponownie zostały doścignięte, a szturm na złoto przypuściła Annemiek van Vleuten. Doświadczona Holenderka wywalczyła złoty medal. Srebro zdobyła Lotte Kopecky z Belgii, a brąz Włoszka Silvia Persico. Katarzyna Niewiadoma dojechała do mety na 8. pozycji.

Van Vleuten do rywalizacji przystąpiła ze złamanym łokciem. Holenderka kontuzji nabawiła się  podczas wyścigu drużyn mieszanych i jej udział jeszcze dzień przed zawodami stał pod znakiem zapytania.

Nairo Quintana zdyskwalifikowany z Tour de France. Nairo Quintana zdyskwalifikowany z Tour de France. "Pierwsze wykroczenie"

Więcej o: