Nairo Quintana zdyskwalifikowany z Tour de France. "Pierwsze wykroczenie"

Nairo Quintana został zdyskwalifikowany z Tour de France z powodu wykrycia w jego organizmie tramadolu - przekazała w środę Międzynarodowa Unia Kolarska. Kolumbijczyk uniknie jednak długiej dyskwalifikacji - środek ten jest zakazany tylko przez UCI, nie przez WADĘ.

Nairo Quintana bardzo dobrze radził sobie w tegorocznym wyścigu Tour de France, notując dwukrotnie miejsce w czołowej "piątce" na etapach. To pozwoliło mu ostatecznie zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej całego wyścigu, choć ze stratą ponad 16 minut do zwycięzcy, Duńczyka Jonasa Vingegaarda.

Zobacz wideo Marczyński: "Tour to bardzo stresujący i nerwowy wyścig"

We wtorek wieczorem zespół Quintany, Team Arkea Samsic, przekazał informację, że Kolumbijczyk przedłużył umowę z ekipą o kolejne trzy lata. W środę rano pojawiła się kolejna, wręcz szokująca informacja dotycząca Quintany.

Nairo Quintana zdyskwalifikowany z Tour de France!

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że w dwóch próbkach krwi, pobranych u Quintany 8 i 13 lipca, czyli podczas Tour de France, wykryto tramadol. Kolumbijczyk ma jednak pewnego rodzaju szczęścia - ta substancja jest zakazana jedynie przez UCI, nie przez WADA, przez co nie naruszył on przepisów antydopingowych.

Letizia PaternosterDramatyczny wypadek z udziałem Polki. Włoska mistrzyni świata trafiła do szpitala

UCI w przypadku stosowania tramadolu, który oficjalnie został zakazany w 2019 roku, stosuje klasyfikację kar. Za pierwsze przewinienie, tak jak w przypadku Quintany, czeka kara w postaci wykluczenia z wyścigu, w którym wykryto jego stosowanie, a także karę grzywny w wysokości 5 tys. dolarów.

- Zgodnie z przepisami medycznymi UCI Quintana zostaje zdyskwalifikowany z Tour de France 2022. Naruszenie zakazu używania tramadolu jest wykroczeniem według Przepisów Medycznych UCI. Nie stanowi naruszenia przepisów antydopingowych. To pierwsze wykroczenie, więc Nairo Quintana nie został uznany za wykluczonego i może nadal brać udział w zawodach - przekazała UCI w oficjalnym oświadczeniu.

Z tego powodu Quintana został wykluczony z wyników Tour de France, tracąc zajęte przez siebie 6. miejsce. Kolumbijczyk na razie nie poniesie żadnych dodatkowych konsekwencji i będzie mógł wziąć udział w wyścigu Vuelta Espana, który rozpoczyna się w piątek, 19 sierpnia.

Nairo Quintana to jeden z czołowych górali w peletonie. W przeszłości wygrał dwa Wielkie Toury - Giro d'Italia w 2014 roku i Vuelta Espana w 2016 roku. W Tour de France dwukrotnie zajmował 2. miejsce, w 2013 i 2015 roku.

Więcej o: