Ośmiocyfrowe zarobki Michała Kwiatkowskiego. Włosi ujawniają

Michał Kwiatkowski jest szóstym najlepiej opłacanym kolarzem na świece - wynika z najnowszego raportu włoskiego "Calcio e Finanza". Polak ma zarabiać 2,5 miliona euro za rok, czyli prawie 12 milionów złotych. Liderem jest Tadej Pogacar z zarobkami na poziomie 6 milionów euro.

Portal Cycling Weekly, którzy przeanalizował raport dotyczący zarobków kolarzy, zwrócił uwagę na to, że podane kwoty mogą nieco różnić się od tego, ile zarabiają kolarze w rzeczywistości. Część z kwot zostało oszacowanych na podstawie posiadanych danych, inne opierają się na zarobkach z poprzedniego sezonu. Mimo to mamy Polaka, który znajduje się w absolutnej czołówce najlepiej opłacanych kolarzy na świecie. 

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

Kwiatkowski jednym z najlepiej zarabiających kolarzy

Michał Kwiatkowski z zarobkami na poziomie 2,5 mln euro na rok znalazł się na szóstym miejsce zestawienia. Jest także trzecim najlepiej opłacanym zawodnikiem w Ineos Grenadiers. Jedynymi, którzy dostają więcej od niego, są Egan Bernal (2,8 mln) oraz Geraint Thomas (3,5 mln). Obaj wymienieni kolarze zajmują kolejno piąte i szóste miejsce w raporcie "Calcio e Finanza". Jak skomentowano stosunkowo wysokie zarobki Michała Kwiatkowskiego? Zdaniem redakcji Cycling Weekly, Polak zarabia tak dużo dlatego, że wzorcowo wypełnia rolę pomocnika w zespole Ineos. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje Tadej Pogacar z zarobkami na poziomie 6 mln euro rocznie. Te otrzymuje w ramach sześcioletniego kontraktu z UAE Emirates, za którego wypełnienie zarobi łącznie 36 mln euro. Słoweniec jest wart tej ceny, bo w 2020 i 2021 roku triumfował w Tour de France, a w tym roku był drugi.

Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się Chris Froome oraz Peter Sagan, a więc weterani w światowym peletonie. Obaj mają zarabiać 5,5 miliona.

Najlepiej zarabiający kolarze na świecie. TOP 20: 

  1. Tadej Pogacar (UAE Emirates): 6 mln euro
  2. Chris Froome (Israel Start-Up Nation): 5,5 mln euro
  3. Peter Sagan (TotalEnergies): 5,5 mln euro
  4. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers): 3,5 mln euro
  5. Egan Bernal (Ineos Grenadiers): 2,8 mln euro
  6. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers): 2,5 mln euro
  7. Julian Alaphilippe (Quick-Step Alpha Vinyl): 2,3 mln euro
  8. Alejandro Valverde (Movistar): 2,2 mln euro
  9. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers): 2,2 mln euro
  10. Wout van Aert (Jumbo-Visma): 2,2 mln euro
  11. Vincenzo Nibali (Astana Qazaqstan): 2,1 mln euro
  12. Primoz Roglić (Jumbo-Visma): 2 mln euro
  13. Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix): 2 mln euro
  14. Adam Yates (Ineos Grenadiers): 2 mln euro
  15. Thibaut Pinot (Groupama-FDJ): 2 mln euro
  16. Romain Bardet (Team DSM): 2 mln euro
  17. Jakob Fuglsang (Israel-Premier Tech): 2 mln euro
  18. Elia Viviani (Ineos Grenadiers): 1,9 mln euro
  19. Nairo Quintana (Arkéa-Samsic): 1,9 mln euro
  20. Fernando Gaviria (UAE Emirates): 1,8 mln euro

Cycling Weekly podkreśla, że w wielu przypadkach to reputacja nazwiska, a nie wyniki sportowe bardziej wpłynęła na wysokość zarobków. Tak jest chociażby w przypadku Thomasa, Carapaza czy Fuglsanda, którzy od dłuższego czasu nie byli w klasyfikacji generalnej wielkich tourów. Froome i  Sagan mają już 30 lat, co może się odbić na ich wynikach. Z kolei Roglić, van Aert czy van der Poel są na wznoszącej, a zarabiają mniej niż wyżej wymieni. 

Więcej o: