29-letnia polska olimpijka niespodziewanie kończy karierę. "Pora na zmianę"

Polska kolarka i uczestniczka IO w Tokio oraz Rio de Janeiro Anna Plichta podjęła decyzję o zakończeniu kolarskiej kariery. Jej decyzja jest niespodziewana, gdyż zawodniczka ma dopiero 29 lat. - Pora na zmianę i nowe wyzwania - napisała na Facebooku.

- Dzisiaj chcę się podzielić z wami wiadomością, że po sezonie 2021 zakończę swoją profesjonalną karierę. Miłość do kolarstwa na zawsze pozostanie, ale pora na zmianę i nowe wyzwania - poinformowała na Facebooku zawodniczka reprezentująca na co dzień belgijskiej ekipy Lotto Soudal Ladies.

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie" Wybierz

Polska olimpijka kończy karierę. "Kolarstwo jest piękną historią, zapisaną łzami, potem, radością i samotnością"

Decyzja jest zaskakująca, bo jeszcze kilka miesięcy temu Anna Plichta reprezentowała Polskę na IO w Tokio. Zawodniczka zajęła 24. miejsce w jeździe indywidualnej na czas, a w wyścigu uplasowała się na 27. pozycji, mimo że przez wiele kilometrów uciekała wraz z dwójką innych zawodniczek. Ostatecznie Plichta została doścignięta na cztery kilometry przed metą. 

"Kolarstwo jest piękną historią. Opowieścią, zapisaną łzami, potem, radością i samotnością. Kolarstwo to ludzie, których spotkaliśmy, drogi, którymi przejechaliśmy, i wspomnienia, które zachowamy na zawsze. Ciężka praca, poświęcenie i ciężkie wybory kształtują naszą osobowość, I robią z nas to, kim jesteśmy" - napisała i podziękowała także osobom mającym wpływ na jej karierę. 

Na razie nie wiadomo, czym w przyszłości będzie zajmować zawodniczka, która nie wyjawiła powodów decyzji. Poza występami na dwóch igrzyskach olimpijskich Plichta ma także dwa mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na czas (lata 2019 i 2020). W 2016 roku została wicemistrzynią Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Od 2020 roku jest reprezentantką Lotto Soudal Ladies

Więcej o: