Majka wygrał w "świątyni hiszpańskiego kolarstwa". Długa ucieczka Polaka

Wielki sukces Rafała Majki! Polak jadący dla UAE Team Emirates wygrał piętnasty etap wyścigu Vuelta a Espana. Kolarz przejechał prawie 90 kilometrów w ucieczce i ukończył rywalizację z przewagą ponad minuty nad rywalami!

To piąte etapowe zwycięstwo w karierze Rafała Majka w wyścigach Wielkiego Touru i cztery lata od poprzedniego takiego sukcesu! Polak urwał się na blisko 90 kilometrów i nie dał szans rywalom, podtrzymując swoją dużą przewagę do samego końca piętnastego etapu Vuelta a Espana. "Ależ to jest walka! Ależ to jest wysiłek. A jednocześnie luzik, coś tam pokazał, że już niewiele pozostało. (...) Wygra dzisiaj w El Barraco, świątyni hiszpańskiego kolarstwa" - emocjonował się na chwilę przed sukcesem Polaka komentator Eurosportu, Tomasz Jaroński. W El Barraco urodziły się legendy kolarstwa w Hiszpanii: zwycięzca Tour de France z 2008 roku Carlos Sastre, drugi w TdF w 1983 roku Ángel Arroyo, a także uważany za wielką postać Jose Maria Jimenez - świetny na etapach górskich i trzeci na Vuelcie w 1998 roku.

Co prawda, Rafał Majka nie liczy się w walce klasyfikacji generalnej tegorocznego wyścigu Vuelta, bo przed piętnastym etapem był w niej 22. i z dużą stratą do liderów, ale celem Polaka pozostawało zwycięstwo na jednym etapów. Zwłaszcza że rywalizacja wiodła przez górskie premie, na których Majka zawsze radził sobie znakomicie.

Zobacz wideo "Według mnie Heynen nie wystartuje w konkursie. Nie ma już wielu argumentów"

90 kilometrów w ucieczce i się powiodło! Wielkie etapowe zwycięstwo Rafała Majki na Vuelcie!

Polak ruszył do ataku bardzo wcześnie. Wyszedł na czoło stawki na 87 kilometrów do mety i szybko powiększył swoją przewagę do dwóch minut nad najbliższymi rywalami. Ta później spadała do półtorej minuty na 20 kilometrów przed metą oraz sześciu minut nad peletonem. 

Szpaler dla Mai WłoszczowskiejSzpaler dla Włoszczowskiej w ostatnim starcie na MŚ w karierze. Polka blisko medalu

Majka utrzymywał swoją przewagę i jechał bardzo dobrym tempem, które miało mu zapewnić wielki sukces. Ostatnich kilometrów 197,5-kilometrowej trasy piętnastego etapu nie wieńczyło żadne wzniesienie, a wręcz zjazdy, więc w przypadku dobrego tempa polskiego kolarza jego zwycięstwo stawało się coraz bardziej prawdopodobne.

Na cztery kilometry do mety po ostatnim szczycie przewaga Majki sięgała minuty i 42 sekund. Na metę etapu wjechał o minutę i dwadzieście siedem przed Holendrem Stevenem Kruijswijkiem, a także dwie minuty i dziewiętnaście sekund przed Australijczykiem Chrisem Hamiltonem. Polak, przekraczając metę uniósł dłonie do góry i zadedykował triumf zmarłemu tacie.

Łukasz Szeliga, prezes PKPar,"Jesteśmy zdruzgotani". Oświadczenie po dopingu Polaków. "Najpoważniejsze oszustwo"

Piąte zwycięstwo etapowe Polaka na Vuelcie! Majka nawiązał do największych sukcesów

To piąte etapowe zwycięstwo Polaka w historii Vuelty. Dotychczas dokonywali tego Przemysław Niemiec w 2014 roku, a w 2016 roku dwukrotnie Tomasz Marczyński i raz Rafał Majka. 31-latek nawiązał do swoich największych sukcesów - zawsze dobrze czuł się na Vuelcie i często prezentował się tam najlepiej spośród wyścigów Wielkiego Touru. W 2015 roku walczył w czołówce klasyfikacji generalnej i ostatecznie zajął trzecie miejsce.

Polscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping! Sensacyjny komunikat POLADAPolscy medaliści paraolimpijscy podejrzani o doping! Sensacyjny komunikat POLADA

Liderem wyścigu pozostaje Norweg Christian Odd Eiking, który objął prowadzenie po dziesiątym etapie. Do końca rywalizacji w tegorocznej Vuelcie pozostało sześć etapów. Ostatni, 21. zaplanowano na niedzielę, 5 września.

Więcej o: