Świat sportu żegna Ryszarda Szurkowskiego. "Trudno w to uwierzyć"

"Ostatni raz czułem się tak, gdy przyszła wieść o śmierci Ireny Szewińskiej", "Jeden z najwybitniejszych sportowców jakich miała Polska. A przy tym cudowny człowiek" - to tylko niektóre z komentarzy po śmierci Ryszarda Szurkowskiego.

Ryszard Szurkowski nie żyje. Najbardziej utytułowany polski kolarz w historii miał 75 lat. Od dwóch lat zmagał się z wieloma zdrowotnymi problemami, po tym jak odniósł bardzo groźny wypadek podczas kolarskich zawodów dla weteranów. Informację o jego śmierci podała Polska Agencja Prasowa.

Zobacz wideo Rozmowa Michała Gąsiorowskiego z Michałem Gołasiem - kolarzem grupy INEOS

Świat sportu pożegnał wybitnego kolarza

Hołd Szurkowskiemu na Twitterze złożył m.in Michał Kwiatkowski, obecnie czołowy polski kolarz. - Legenda. Najlepszy polski kolarz w historii - pisze Polak.

Moja generacja nigdy nie zrozumie do końca, kim był Szurkowski, jak zdominował ściganie i co znaczył dla Polaków przez dekady. Bardzo nad tym ubolewam. Niech spoczywa w pokoju - zauważa dziennikarz kolarski Tomasz Czernich.

To naprawdę smutny dzień - mówił na antenie TVN24 Tomasz Jaroński, najpopularniejszy polski komentator kolarstwa. 

- Nie znałem silniejszego wiarą i duchem człowieka - napisał Sebastian Parfjanowicz z TVP Sport, który przez lata zajmował się m.in kolarstwem.

- Nigdy mnie kolarstwo nie interesowało, ale naprawdę smutno słyszeć, gdy odchodzą legendy, o których usłyszałem już jako dzieciak. Zwłaszcza, że 75 lat to jeszcze nie czas. Trzy tygodnie temu mówił: ze zdrowiem ogólnie dobrze, ale marzę, by znów postawić krok - dodaje Przemek Langier z portalu goal.pl.

Wybitnego kolarza pożegnał także polityk - Marek Belka.

Ryszard Szurkowski, czyli multimedalista

Szurkowski urodził się w 1946 roku w Świebodowie. W latach 60. i 70. był jednym z najwybitniejszych polskich sportowców. Zdobył dwa srebrne medale olimpijskie (na IO w Monachium i Montrealu). Na swoim koncie miał także trzy złota mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, oraz jeden srebrny. Cztery razy wygrywał także Wyścig Pokoju. W sumie w tym wyścigu przejechał 89 etapów (w tym aż 52 w koszulce lidera). Wygrał 13 z nich. Nigdy nie udało mu się wygrać Tour de Pologne, ale to do niego należy rekord wygranych etapów, których ma aż 15. Był także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego oraz posłem w latach 80. 

Więcej o: