Zmarł Stanisław Gazda! Legenda polskiego sportu. "Był Małyszem kolarstwa"

Kolarska rodzina straciła jedną ze swoich legend. W wieku 82 lat zmarł po ciężkiej chorobie Stanisław Gazda.

Stanisław Gazda urodził się w Pszczynie. Był jednym z najlepszych kolarzy szosowych lat sześćdziesiątych. Krępy i niski, wyróżniał się wytrzymałością i walecznością.

Zobacz wideo "Moim marzeniem jest zdobycie medalu dla Polski". Kulisy gali Suzuki Boxing Night 3

W czasie kariery sportowej (1955-73) reprezentował kluby Start Bielsko-Biała i Flota Gdynia (podczas służby wojskowej). Był olimpijczykiem z Rzymu (1960), gdzie w wyścigu ze startu wspólnego wywalczył 6. miejsce.

Lance Armstrong"Stałem się dla kolarstwa Voldemortem. Wielu by chciało, żebym nigdy się nie urodził"

Na bogatej liście sukcesów widnieją zwycięstwo w Tour de Pologne (1963), 3. miejsce w Wyścigu Pokoju (1962) i trzy wygrane etapy (1960, 1962, 1964), tytuł przełajowego mistrza Polski (1961) oraz wicemistrza Polski ze startu wspólnego (1961).

Zmarł Stanisław Gazda

Po zakończeniu kariery sportowej Stanisław Gazda angażował się w życie społeczne w rodzinnej Pszczynie i wychowanie nowego pokolenia kolarzy. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Zasłużony Mistrz Sportu, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Remco EvenepoelDramat gwiazdy Tour de Pologne. Spadł z wiaduktu w przepaść [WIDEO]

Stanisława Gazdę pożegnał Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - W wieku 82 lat zmarł wybitny kolarz, Stanisław Gazda, jeden z najlepszych polskich szosowców. W latach 60. był Małyszem kolarstwa. Każdy chłopak, bawiąc się Wyścig Pokoju, chciał być Gazdą. Niech spoczywa w pokoju - napisał Gliński na Twitterze.

Więcej o kolarstwie na portalu rowery.org.

Więcej o: