Udana ucieczka podczas ósmego etapu Giro d'Italia

Brytyjczyk Alex Dowsett wygrał po ucieczce ósmy etap wyścigu Giro d'Italia. Kolarz grupy Israel Start-Up Nation finiszował w Vieste samotnie, wyprzedzając Salvatora Puccio (Ineos Grenadiers) i Matthew Holmesa (Lotto Soudal). Liderem zmagań pozostał Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step).

Kolejny odcinek „Corsa Rosa” prowadził na dystansie 200 kilometrów. Teren w pierwszej części był płaski, a od górskiej premii Monte Sant'Angelo (94 km przed metą; 9,6 km; 6,1%, kat. 2) przechodził w pagórkowaty.

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

W ucieczce zameldowało się dwóch kolarzy Israel Start-Up Nation, Mathias Brandle i Alex Dowsett, którym przyszło współpracować z Joey Rosskopfem (CCC Team), Simone Ravanellim (Androni Giocattoli-Sidermec), Matthew Holmesem (Lotto Soudal) i Salvatorem Puccio (Ineos Grenadiers).

Peleton słoneczny dzień potraktował odpoczynkowo. Na lotnej premii w Manfredonia (90 km) różnica wynosiła 10 minut, a wspinaczka na Monte Sant'Angelo nic nie wniosła.

Na zjeździe Jakob Fuglsang (Astana) musiał zatrzymać się z powodu defektu. Duńczyk został minutę za główną grupą i zrobiło się przez chwilę nerwowo. Tylko przez chwilę, gdyż zabrakło ekipy chętnej do podmęczenia lidera kazachskiej ekipy dłuższym pościgiem.

Sytuacja wróciła do normy. Uciekinierzy na La Guardiola (43 km przed metą; 1,4 km; 5,6%, kat. 4) prowadzili z przewagą niemal 11 minut, droga po etap była dla szóstki otwarta.

Czołówka rozpadła się 25 kilometrów przed metą, na krótkiej ściance Via Saragat (1 km; 9,3%, maks. 17%). Odjechali tam Puccio i Holmes, ale zabrakło w tej parze chemii, dlatego uciekinierzy na powrót się zjechali. 17 kilometrów przed kreską liczebną przewagę spróbowali wykorzystać kolarze Israel Start-Up Nation. Brandle wyjechał na czoło grupy, umożliwiając atak Dowsettowi. Manewr się powiódł, gdyż zaskoczył rywali, a Brytyjczyk błyskawicznie zdobył 50 sekund przewagi.

10 kilometrów przed metą, na powtórce pod Via Saragat, Puccio, Holmes i Rosskopf zbliżyli się na 23 sekundy. Zryw ten był jednak spóźniony. Dowsett, były rekordzista świata w jeździe godzinnej, na płaskim odbudował bezpieczny zapas. W Vieste odniósł drugie w karierze zwycięstwo etapowe na Giro d’Italia, z tym, że w 2013 roku wygrał jazdę indywidualną.

8. etap Giro d’Italia

  1. Alex Dowsett Israel Start-Up Nation 4:50:09
  2. Salvatore Puccio (Ineos Grenadiers) 01:15
  3. Matthew Holmes (Lotto Soudal)
  4. Joey Rosskopf (CCC Team)
  5. Matthias Brandle (Israel Start-Up Nation) 02:10
  6. Simone Ravanelli Androni (Giocattoli-Sidermec) 02:13
  7. Michael Matthews (Team Sunweb) 13:56
  8. Fernando Gaviria (UAE Team Emirates)
  9. Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates)
  10. Andrea Vendrame (AG2R La Mondiale)

Więcej o kolarstwie przeczytasz na portalu rowery.org.