Jakobsen potrzebuje rekonstrukcji twarzy. "Nie porozumiewa się słowami"

Fabio Jakobsen, kolarz, który był ciężko ranny po wypadku na 1. etapie tegorocznego Tour de Pologne, wraca do Holandii. - Pierwszy etap leczenia jest zakończony. Czekają go jeszcze zabiegi rekonstrukcyjne twarzoczaszki - poinformowali w środę lekarze ze szpitala w Sosnowcu.

Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step) w sosnowieckim szpitalu przebywał od ubiegłej środy. Został tam przetransportowany kilkadziesiąt minut po wypadku, do którego doszło na samym finiszu 1. etapu Tour de Pologne. Holender do ostatnich metrów walczył o zwycięstwo z rodakiem Dylanem Groenewegenem (Jumbo-Visma), który ostatecznie został zdyskwalifikowany i wykluczony z wyścigu, bo to on zepchnął Jakobsena na barierki, w które ten uderzył z ogromnym impetem.

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

Jakobsen wraca do Holandii

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu poinformowali w środę (12 sierpnia), że Fabio Jakobsen opuści szpital i powróci do ojczyzny. - Postaramy się przekazać pacjenta do Holandii - przekazał Robert Urbańczyk, lekarz naczelny sosnowieckiego szpitala.

Jakobsen jest w bardzo dobry stanie ogólnym

Znacznie więcej na temat stanu zdrowia Jakobsena powiedziała Dorota Duda-Dyczkowska, kierownik oddziału intensywnej terapii. - Pierwszy etap leczenia jest zakończony. Pacjent jest w dobrym stanie, przytomny, kontaktuje. Niestety, nie możemy się porozumieć słowami, dlatego, że ma rurkę tracheotomijną i przez tę rurkę oddycha. Jego stan ogólny jest bardzo dobry - przyznała Duda-Dyczkowska.

Jakobsen potrzebuje rekonstrukcji twarzoczaski

- Myślę, że pierwszy etap leczenia został zakończony sukcesem. Dalsze etapy będą już w Holandii. Jest zadowolony z leczenia u nas. Mam nadzieję, że dalsza część rehabilitacji przebiegnie prawidłowo - dodała kierowniczka oddziału intensywnej terapii. - Najtrudniejsze było uporanie się z możliwością infekcji. To był potężny uraz twarzoczaszki, były otwarte rany. Czekają go jeszcze zabiegi rekonstrukcyjne twarzoczaszki - zakończyła Duda-Dyczkowska.

Jak poinformowała grupa Deceuninck - Quick Step, w barwach której jeździ Fabio Jakobsen, Holender trafi do szpitala w Lejdzie, gdzie będzie kontynuowane jego leczenie.

Przeczytaj także: