Ballerini wygrał ostatni etap Tour de Pologne. Evenepoel zwycięzcą wyścigu

Davide Ballerini (Deceuninck - Quick Step) wygrał ostatni etap tegorocznego Tour de Pologne. W sprinterskim finiszu wyprzedził Pascala Ackermanna i Alberto Dainese. Cały wyścig wygrał Remco Evenepoel, który po szaleńczym ataku nie dał rywalom szans na 4. etapie, prowadzącym do Bukowiny Tatrzańskiej.

Na początku etapu uformowała się ucieczka, w której znaleźli się Luke Rowe (Ineos), Geoffrey Bouchard (AG2R), Hugo Houle (Astana), James Whelan (Education First), do których dołączył po kilkunastu kilometrach Przemysław Kasperkiewicz (reprezentacja Polski). Osiągnęli nawet blisko trzy i pół minuty przewagi nad peleton, który kontrolował zespół Deceuninck - Quick Step.

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

Na kolarzy czekały trzy premie górskie - w Zębie, na podjeździe pod Krowiarki i Górę Makowską, a także lotna premie w Czarnym Dunajcu. Peleton dogonił ucieczkę na ulicach Krakowa, co oznaczało, że potwierdzą się słowa Rafała Majki, który mówił, że ostatni etap zakończy się sprinterskim finiszem w okolicach stadionu Cracovii.

Na nim najlepszy okazał się Davide Ballerini (Deceuninck - Quick Step), który wyprzedził Pascala Ackermanna (Bora-hansgrohe) i Alberto Dainese (Team Sunweb). Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Szymon Sajnok (CCC), który zajął 9. miejsce.

Zwycięzcą wyścigu został Remco Evenepoel, który utrzymał bezpieczną przewagę, wypracowaną po szalonym rajdzie na etapie do Bukowiny Tatrzańskiej, nad Jakobem Fuglsangiem i Simonem Yatesem. Na czwartym miejscu wyścig ukończył Rafał Majka, tracąc jedynie 4 sekundy do podium. 

Polacy zaznaczyli mocno swoją obecność w tym wyścigu. Patryk Stosz wygrał klasyfikację dla najlepszego górala tegorocznego Tour de Pologne, a Maciej Paterskim został najaktywniejszym zawodnikiem, z kolei klasyfikację dla najlepszych sprinterów wygrał Diego Ulissi.

Klasyfikacja 5. etapu Tour de Pologne:

  1. Davide Ballerini (Deceuninck - Quick Step)
  2. Pascal Ackermann (Bora - hansgrohe)
  3. Alberto Dainese (Team Sunweb)
  4. Ryan Gibbons (NTT Pro Cycling)
  5. Jasper Philipsen (UAE-Team Emirates)

Klasyfikacja generalna Tour de Pologne:

  1. Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick Step)
  2. Jakob Fuglsang (Astana) + 1'52"
  3. Simon Yates (Mitchelton - Scott) +2'28"
  4. Rafał Majka (Bora - hansgrohe) + 2'32"
  5. Diego Ulissi (UAE - Team Emirates) + 3'09"
Więcej o: