Zespół Groenewegena wydał oświadczenie. "Składamy szczere przeprosiny"

- Takie wypadki nie powinny mieć miejsca. Składamy szczere przeprosiny - napisał zespół Jumbo-Visma, którego kolarz Dylan Groenewegen spowodował tragiczny w skutkach wypadek Fabio Jakobsena.

W środę, na ostatnich metrach 1. etapu Tour de Pologne, doszło do tragicznego wypadku. Ucierpiał przede wszystkim kolarz Fabio Jakobsen z grupy Deceuninck-Quick Step, ale także sędzia, w którego wpadł Holender i który stał przy barierkach. "Idę z tym do sądu. Takie akcje muszą zniknąć z kolarstwa. To było przestępstwo, panie Groenewegen" - napisał Patrick Lefevere, szef grupy Deceuninck Quick-Step. - To był po prostu brzydki, chamski faul. Tak się nie robi. Na pewno go zdyskwalifikujemy - mówił Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Zobacz wideo Marczyński o wypadku Karola Domagalskiego: "Mam nadzieję, że będzie dzielnie walczył"

Jumbo-Visma przeprasza

I Groenewegen ostatecznie został zdyskwalifikowany, bo to on przyblokował Jakobsena, który przy dużej prędkości wypadł za barierki. Jego zachowanie potępiła już Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), ale krótki komunikat zamieściła też Jumbo-Visma, a więc holenderska profesjonalna grupa kolarska, w której od czterech lat jeździ Groenewegen.

- Nasze myśli kierujemy w stronę Fabio Jakobsena i pozostałych osób poszkodowanych w tym strasznym wypadku, do którego doszło dziś na Tour de Pologne. Takie wypadki nie powinny mieć miejsca. Składamy szczere przeprosiny. Zanim wydamy kolejne oświadczenia, przedyskutujemy wewnątrz grupy to, co się stało - napisała Jumbo-Visma

"Czekamy na dalsze informacje od lekarzy"

Jakobsen, który był przez kilkadziesiąt minut reanimowany na miejscu wypadku, został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i odwieziony do szpitala w Sosnowcu. - W tym momencie trwają czynności z udziałem lekarzy ortopedów i chirurgów szczękowo-twarzowych na SOR. Czynności, które mają na celu ratowanie zdrowia i życia - powiedział Tomasz Świerkot, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, który przekazał TVP Sport najnowsze wieści na temat stanu zdrowia Jakobsena. - Pacjent jest wydolny oddechowo i krążeniowo, ale jego stan jest ciężki. A sytuacja jest dynamiczna. Czekamy na dalsze informacje już bezpośrednio od lekarzy - dodał Świerkot, który z TVP Sport rozmawiał w środę wieczorem.

Jakobsen ostatecznie został uznany za zwycięzcę 1. etapu TdP. Drugi był Marc Sarreau (Groupama-FDJ, a trzeci Luka Mezgec (Mitchelton-Scott). Dekoracja zwycięzców, z wiadomych przyczyn, została odwołana. Na tę chwilę nie ma informacji o przerwaniu wyścigu. Na czwartek zaplanowany jest drugi etap. Prowadzić będzie z Opola do Zabrza. Finisz został zaplanowany przy stadionie Górnika.

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .Więcej o:
Copyright © Agora SA