Co grozi sprawcy dramatycznego wypadku? UCI opublikowała oświadczenie

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała oświadczenie, w którym zdecydowanie potępiła zachowanie Dylana Groenewegena, który spowodował dramatyczny wypadek na finiszu 1. etapu kolarskiego Tour de Pologne. Zapowiedziała także, że jego sprawa zostanie przekazana do Komisji Dyscyplinarnej.

Na ostatnich metrach 1. etapu wyścigu Tour de Pologne doszło do dramatycznej kraksy. Fabio Jakobsen (Deceuninck - Quick Step) został wypchnięty przez Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma) w bariery. Holenderski kolarz był reanimowany na miejscu przez blisko 40 minut, po czym został zabrany do szpitala. Lekarze podjęli jeszcze na miejscu decyzję o wprowadzeniu go w stan śpiączki farmakologicznej.

Zobacz wideo Marczyński o wypadkach w kolarstwie. "Trochę skóry zostawiłem na asfalcie"

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała krótkie oświadczenie, w którym stanowczo potępiła zachowanie Dylana Groenewegena. - UCI zdecydowanie potępia zachowanie Dylana Groenewegena, który wepchnął Fabio Jakobsena w barierki, powodując dużą kraksę na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne. UCI uważa, że takie zachowanie jest nieakceptowalne, dlatego przekazuje tę sprawę Komisji Dyscyplinarnej UCI w celu odpowiedniego usankcjonowania go. UCI jest całym sercem ze wszystkimi, którzy ucierpieli w tej kraksie - można przeczytać w oświadczeniu UCI.

Dylan Groenewegen, oprócz dyskwalifikacji z tegorocznego Tour de Pologne, może spodziewać się wielu innych sankcji. UCI, w wyżej wymienionym oświadczeniu, poinformowało o przekazaniu jego sprawy do komisji dyscyplinarnej, która może wykluczyć go ze ścigania. Patrick Lefevere zapowiedział złożenie pozwu cywilnego przeciwko Holendrowi. Mało tego, na miejscu wypadku do późnych godzin wieczornych policja i prokuratura dokumentowała miejsce zdarzenia, badając możliwość wytoczenia sprawy karnej.

Jumbo-Visma wydała oświadczenie ws. wypadku na Tour de Pologne

Swoje oświadczenie, za pośrednictwem Twittera, wystosował także zespół Jumbo-Visma, którego kolarzem jest Dylan Groenewegen. - Nasze myśli kierujemy do Fabio Jakobsena i innych osób poszkodowanych w dzisiejszym potwornym wypadku podczas Tour de Pologne. Takie wypadki nie powinny się zdarzać. Składamy szczere przeprosiny. Przedyskutujemy wewnętrznie to, co się stało, zanim wydamy kolejne oświadczenie - napisano na Twitterze.

Ostatecznie zweryfikowano wyniki 1. etapu. Zwycięzcą uznano Fabio Jakobsena, który wyprzedził Marca Sarreau i Lukę Mezgeca. Dylan Groenewegen został zdyskwalifikowany z powodu spowodowania kraksy na ostatnich metrach etapu.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA