Najnowsze informacje o zdrowiu Jakobsena. Rzecznik szpitala: Stan jest ciężki

- Pacjent jest wydolny oddechowo i krążeniowo, ale jego stan jest ciężki - powiedział Tomasz Świerkot, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, który przekazał TVP Sport najnowsze wieści na temat stanu zdrowia Fabio Jakobsena.

Na 1. etapie Tour de Pologne doszło do tragicznego wypadku. Na samym finiszu w Katowicach, gdzie Fabio Jakobsen, kolarz z grupy Deceuninck-Quick Step, został pchnięty przez Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma), po czym upadł, przełamał barierki i uderzył głową w słup reklamowy. A do tego jeszcze staranował stojącego tam sędziego. - Tak się nie robi. Na pewno go zdyskwalifikujemy. Zobaczcie, jaka była dynamika tego upadku - zawiesił głos Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu, który był gościem w TVP Sport. - Kolarze jechali z prędkością ponad 80 km/h, więc proszę sobie to wyobrazić. Jeszcze te metalowe barierki, które przewróciły się jak kostki domina - dodał po chwili.

Zobacz wideo Marczyński o wypadkach w kolarstwie. "Trochę skóry zostawiłem na asfalcie"

Rzecznik szpitala w Sosnowcu: Czekamy na dalsze informacje od lekarzy

Po godz. 19 okazało się, że Jakobsen, który był przez kilkadziesiąt minut reanimowany na miejscu wypadku, został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i odwieziony do szpitala w Sosnowcu (na miejscu wypadku pojawił się nawet śmigłowiec LPR). - W tym momencie trwają czynności z udziałem lekarzy ortopedów i chirurgów szczękowo-twarzowych na SOR. Czynności, które mają na celu ratowanie zdrowia i życia - powiedział Tomasz Świerkot, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, który przekazał TVP Sport najnowsze wieści na temat stanu zdrowia Jakobsena. - Pacjent jest wydolny oddechowo i krążeniowo, ale jego stan jest ciężki. A sytuacja jest dynamiczna. Czekamy na dalsze informacje już bezpośrednio od lekarzy - dodał Świerkot.

Dekoracja w Katowicach została odwołana

Pierwszy linię mety 1. etapu 77. Tour de Pologne przekroczył Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), ale został zdyskwalifikowany - "Idę z tym do sądu. Takie akcje muszą zniknąć z kolarstwa. To było przestępstwo, panie Groenewegen" - napisał po dramatycznym finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne Patrick Lefevere, szef grupy Deceuninck-Quick Step.

Za zwycięzcę etapu uznany został poturbowany Jakobsen. Drugie miejsce zajął Marc Sarreau (Groupama-FDJ, a trzecie Luka Mezgec (Mitchelton-Scott). Dekoracja zwycięzców, z wiadomych przyczyn, została odwołana.

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.