Michał Kwiatkowski nie wystartuje w mistrzostwach świata!

Polski Związek Kolarski ogłosił kadrę na mistrzostwa świata w brytyjskim Yorkshire (22 - 29 września). Nie ma w niej byłego mistrza świata, Michała Kwiatkowskiego.

Polski Związek Kolarski opublikował w nocy z poniedziałku na wtorek listę polskich reprezentantów na mistrzostwa świata w Yorkshire (22 - 29 września). Wśród powołanych kolarzy nie ma Michała Kwiatkowskiego. Na wyścig ze startu wspólnego mężczyzn zgłoszeni zostali: Rafał Majka, Paweł Poljański, Maciej Bodnar (wszyscy Bora-Hansgrohe), Michał Gołaś (Ineos Team), Łukasz Wiśniewski i Łukasz Owsian (obaj CCC Team). W jeździe indywidualnej na czas wystartują Kamil Gradek (CCC Team) oraz Maciej Bodnar. 

 

Miał jechać w Tour de Pologne

Tegoroczny sezon nie układa się po myśli Michała Kwiatkowskiego. Były mistrz świata z 2014 roku od dawna narzeka na przemęczenie. W Tour de France ciężko pomagał Eganowi Bernalowi w wygraniu całego wyścigu. Z tego powodu zrezygnował później ze startu w Tour de Pologne. - Nie jestem człowiekiem, który zmienia plany, ale niestety tym razem przyszedł taki moment. Kocham Tour de Pologne i mam z nim niezwykle ciepłe wspomnienia, ale w tym roku niestety nie wystartuję - napisał Kwiatkowski pod koniec lipca na swoim Twitterze. Zeszłoroczny zwycięzca wyścigu dookoła Polski swoją nieobecność na Tour de Pologne 2019 tłumaczył tak:

Teraz, tuż po zakończeniu Tour de France, wiem, że odpoczynek i regeneracja to coś, czego mój organizm domagał się od dawna. To nie jest sezon, o jakim marzyłem. Przyszedł czas na refleksję, ułożenie sobie wszystkiego i przełożenie ciężkich wyścigów z 2018 roku na przyszłość. Mam nadzieję, że niedługo wróci przyjemność z jazdy na rowerze. Jestem pewny, że jeszcze wygram, któryś z wielkich wyścigów. Życzę wszystkim świetnego Tour de Pologne. Decyzja o opuszczeniu wyścigu przed polskimi fanami była niezwykle trudna. Obiecuję, że będę oglądał. Mam nadzieję, że moi koledzy dadzą niezłe przedstawienie

Zmęczenie Kwiatkowskiego

Kwiatkowski na Tour de France występował w roli pomocnika, a wyścig zakończył na 83. miejscu w klasyfikacji generalnej. Kibiców martwiło to, że we Francji nie dowoził liderów swojej grupy Ineos Team do ostatnich wzniesień, nie było go widać przez cały wyścig. - Michał jest zmęczony. I to jest ogromne zmęczenie. Od początku sezonu on jeździ bardzo dużo. Są kolarze, którzy przed Tour de France mają tylko kilka startów, a Michał ściga się i w etapówkach, i w klasykach, wszystko jedzie mocno - mówił w rozmowie ze Sport.pl Dariusz Baranowski. I dodawał: Michał już na Tour de France przyjechał zmęczony. Niestety, moim zdaniem do touru jechał zbyt intensywnie. On tak ma, że w okresach, które ma poświęcić na odpoczynek strasznie dużo trenuje. Jest za ambitny. A na Tour de France lepiej jechać po tylko pięciu startach, będąc niedotrenowanym, niż w przemęczeniu. Trzeba z tego wyciągnąć wnioski.

Przed Tour de France Kwiatkowski przyjechał do Polski na mistrzostwa kraju. Wystartował tylko w jeździe indywidualnej na czas. Nie zdobył medalu, zajął czwarte miejsce. Wcześniej nie startował w Giro d’Italia ani w zakończonej w niedzielę Vuelta a Espana. W niedzielę Kwiatkowski brał udział w wyścigu w Montrealu. Odpadł od peletonu 70 km przed metą. 

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w kolarstwie:

Elita Kobiet:

 • Jasińska Małgorzata Movistar Team – start wspólny
 • Lach Marta CCC-LIV – start wspólny
 • Skalniak Agnieszka CCC-LIV – start wspólny
 • Niewiadoma Katarzyna Canyon Sram – start wspólny
 • Plichta Anna Trek Segafredo – jazda indywidualna na czas, start wspólny
 • Nerlo Aurela TKK Pacific Nestle Fitness Team – start wspólny
 • Wilkos Katarzyna Mat Atom Deweloper – start wspólny
   

Elita Mężczyzn:

 • Majka Rafał Bora-Hansgrohe – start wspólny
 • Bodnar Maciej Bora-Hansgrohe – jazda indywidualna na czas, start wspólny
 • Gradek Kamil CCC Team – jazda indywidualna na czas
 • Poljański Paweł Bora-Hansgrohe – start wspólny
 • Gołaś Michał Team Ineos – start wspólny
 • Wiśniowski Łukasz CCC Team – start wspólny
 • Owsian Łukasz CCC Team – start wspólny
Więcej o: