Sport.pl

Historyczny sukces polskiej ekipy, a Mike Teunissen sensacyjnym zwycięzcą 1. etapu Tour de France!

Holender Mike Teunissen (Team Jumbo-Visma) zaskoczył wszystkich i po sprinterskim finiszu wygrał pierwszy etap oraz został liderem klasyfikacji generalnej kolarskiego wyścigu Tour de France. Z kolei Greg van Avermaet, jadący w barwach polskiej ekipy CCC Team, objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

W sobotę rozpoczęła się 106. edycja Tour de France - największego kolarskiego wyścigu na świecie. Pierwszy etap rozpoczynał się i kończył w Brukseli, a na trasie czekały zawodników dwie górskie premie, które miały wyłonić pierwszego lidera klasyfikacji górskiej, ze słynnym brukowanym podjazdem Muur-Kapelmuur. Zwycięzcę i pierwszego lidera wyścigu miał wyłonić sprinterski finisz, umieszczony na lekkim podjeździe.

Zobacz wideo

Historyczny sukces polskiej ekipy

Od początku etapu w ucieczce znalazł się Greg van Avermaet, kolarz CCC Team - pierwszego polskiego zespołu w historii, który wystąpił w Tour de France. Oprócz niego do odjazdu zabrali się także Natnael Berhane, Mads Wurtz Schmidt oraz Xandro Meurisse. Podjazd pod Muur-Kapelmuur wygrał van Avermaet, zapewniając sobie koszulkę lidera klasyfikacji górskiej na niedzielnym etapie.

Pierwsza kraksa z udziałem faworytów

Do groźnej sytuacji doszło na 16 kilometrów przed metą sobotniej rywalizacji. W peletonie miała miejsce kraksa, w której ucierpiał m.in. Jakob Fuglsang, jeden z faworytów do walki o zwycięstwo w całym wyścigu. Pomimo zakrwawionej twarzy i łokcia, z pomocą kolegów z Astany wrócił do peletonu na niespełna 10 kilometrów przed końcem etapu. 

Nie był to jednak jedyny przykry incydent na pierwszym etapie. Na 1,5 kilometra przed metą doszło do potężnej kraksy w peletonie, w której ucierpieli kolarze m.in. Teamu Ineos oraz Jumbo-Visma z Dylanem Groenewegenem - jednym z faworytów do zwycięstwa w sobotę. 

Sensacyjny zwycięzca

W sprinterskim finiszu doszło do sensacji. Najlepszy okazał się Holender Mike Teunissen (Jumbo-Visma), który na ostatnich metrach wyprzedził Petera Sagana (Bora-hansgrohe) oraz Caleba Ewana (Lotto Soudal). Zwycięzca etapu został także pierwszym liderem 106. edycji wyścigu Tour de France.

Więcej o:
Komentarze (29)
Historyczny sukces polskiej ekipy, a Mike Teunissen sensacyjnym zwycięzcą 1. etapu Tour de France!
Zaloguj się
 • awitold4

  Oceniono 16 razy 10

  CCC polska grupa bez polskiego kolarza
  Legia polski zespól bez polskich piłkarzy

 • hen354

  Oceniono 9 razy 7

  Piekny sukces polskiego kolarstwa. Nasz Grzegorz wacpan Avermetski zwany Greg van Avermaet jest niesamowity.

 • gregorecny

  Oceniono 6 razy 6

  To jest pierwsze Tour de France od 2012 roku gdzie występuje tak mało Polaków. I do tego bez kluczowych ról. Kwiatkowski jako pomocnik woziwoda oraz Wiśniowski.

 • js08836

  Oceniono 3 razy 3

  Wyścig zaczyna się w Alpach i części Pirenejów. Sprinterzy dzisiaj na czele w górach na końcu. Tak było zawsze i tak będzie teraz.

 • drvx

  Oceniono 12 razy 2

  Koszulka w grochy czyli w 90 % przypadków nagroda dla kolarskich outsiderów którzy nie ścigają się w wyścigu głównym tylko w równoległym. Najczęściej w rywalizacji o tę koszulkę bierze udział 2 czasami 3 zawodników. Najmniej wartościowa koszulka w każdym z wielkich tourów. Wystarczy prześledzić "pasjonującą" rywalizacje w tej kategorii w kilku ostatnich wielkich tourach w których wyjatkiem było Giro gdzie koszulkę górala z rozpędu (bo specjalnie o nią nie zabiegał) zdobył faktycznie najlepszy góral czyli Froome - zwyciezca całego wyścigu.

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  Historyczny sukces ekipy bez polskiego kolarza ? Klasyfikacja górska na niemal płaskim etapie ?

 • algreg

  Oceniono 4 razy 0

  ktoś ogląda totalnych koksiarzy?

 • hotdog72

  Oceniono 2 razy 0

  Widac ze tu tez buczy sie tylko kasssaaaa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX