Kolarstwo. Katarzyna Niewiadoma wygrała dwa etapy Holland Ladies Tour

Polska zawodniczka Katarzyna Niewiadoma wygrała dwa etapy holenderskiego wyścigu Boels Rental Ladies Tour (kat. 2.1), znanego też jako Holland Ladies Tour.

Polka reprezentująca ekipę Rabobank Liv zmagania w sześciodniowej imprezie zakończyła na 5. miejscu w klasyfikacji generalnej i wygrała klasyfikacje punktową i młodzieżową. Cały wyścig na swoim koncie zapisała Holenderka Chantal Blaak (Boels Dolmans).

Niewiadoma najszybsza okazała się na trzecim odcinku w Sittard, wygrywając finisz na niewielkim wzniesieniu. Mistrzyni Polski bezkonkurencyjna była także na ostatnim odcinku w Valkenburgu - w niedzielę, po ataku na słynnej wspinaczce pod Cauberg, wygrała ostatni etap o trzy sekundy przed Holenderką Ellen van Dijk (Boels Dolmans) i Białorusinką Aleną Amialiusik (Canyon-SRAM).

- Wygranie na Caubergu to super sprawa, bardzo się cieszę. Nie mogłam zrobić wiele więcej, etapowe zwycięstwo było maksimum moich możliwości, gdyż zespół Boels Dolmans kontrolował sytuację i nadrobienie nad Chantal Blaak nie było możliwe - mówiła na mecie zadowolona mistrzyni Polski.

 

Cauberg to 1200 metrowy podjazd, na którym co roku rozstrzygają się losy prestiżowego klasyku Amstel Gold Race. Gościł też na trasie mistrzostw świata w 2012 roku, a jego obecność na trasie wyścigów przyciąga co roku rzesze kibiców.

Wyścig Holland Ladies Tour to jedna z bardziej prestiżowych etapówek kolarskiej jesieni - co roku bardzo silnie obsadzony i sprawnie zorganizowany. Tylko w tym roku w czołowej dziesiątce znalazły się m.in. mistrzyni świata z 2013 Ellen van Dijk, mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen, a także utytułowane zawodniczki jak Blaak, Amy Pieters czy Lisa Brennauer.

Niewiadoma na trasie holenderskiej imprezy zaczynała w 2013 roku zawodową karierę. Jako stażystka, w wieku zaledwie 19 lat, zajęła 10. miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrała klasyfikację młodzieżową, co pozwoliło jej podpisać zawodowy kontrakt z zespołem Rabobank Liv.

Polska zawodniczka w ostatnich trzech latach weszła przebojem do światowej czołówki, na trasach najtrudniejszych wyścigów dając się poznać jako jedna z najlepszych specjalistek od jazdy w górach. 21-latka na koncie zapisała m.in. wygraną w wyścigu Euskal Emakumeen Bira (2015), Festival Elsy Jacobs i Giro del Trentino (2016) oraz 5. miejsce w Giro Rosa (2015), 2. w Strade Bianche (2016) czy 4. i 5. w klasyku Fleche Wallonne (2015, 2016).

W barwach reprezentacji Polski Niewiadoma wywalczyła tytuł mistrzyni Europy kobiet do lat 23 (2015), srebrny medal Igrzysk Europejskich (2015) oraz szóste miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

W tym roku dla 21-latki z małopolskiej Ochotnicy ściganie w Holandii było ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami Europy we francuskim Plumelec. Niewiadoma wraz z kadrą Polski wystartuje w połowie września w walce o medale mistrzostw Starego Kontynentu i walczyła będzie o obronę wywalczonego przed rokiem mistrzowskiego tytułu w gronie kobiet do lat 23.

Zobacz wideo

10 razy śnieg i błoto. Najgorsze wyyścigi kolarskie

Więcej o: