Vincenzo Nibali zwycięzcą Giro d`Italia, Rafał Majka był piąty. Ostatni etap wyścigu wygrał Giacomo Nizzolo

W niedzielę zakończył się prestiżowy wyścig kolarski Giro d`Italia. Zwycięzcą okazał się kolarz Astany Vincenzo Nibali. To już czwarty Wielki Tour (Vuelta a Espana 2010 r, Giro d`Italia 2013 r., Tour de France 2014 r.) wygrany przez Włocha. Rafał Majka był piąty w klasyfikacji generalnej.

W niedzielę odbył się ostatni etap wyścigu Giro d`Italia, na tzw. "etapie przyjaźni' z Cuneo do Turynu (163km) najszybszy okazał się Giacomo Nizzolo, zawodnik UCI WorldTeams Trek-Segafredo. Nizzolo wyprzedził na finiszu Niemca Niklasa Arndta (Giant-Alpecin) i Włocha Matteo Trentina (Etixx-Quick Step). Rafał Majka był dziesiąty..

Trzydzieści kilometrów przed metą wypadki mieli: Esteban Chaves i Rigoberto Uran, czyli bezpośredni rywale Rafała Majki w klasyfikacji generalnej. Chaves ostatecznie dojechał na metę jako czternasty.

Sędziowie zadecydowali, że z racji mokrej nawierzchni i trudnych warunków do jazdy, czas nie będzie liczony, a więc wszystkim kolarzom, którzy dotrą do mety nie zostanie doliczona strata do zwycięzcy. Decyzja została podjęta ze względu na bezpieczeństwo zawodników. Ostatni etap jest zazwyczaj formalnością, rzadko kiedy kolarze decydują się szaleńcze sprinty.

Zwycięzcą całego wyścigu został Vincenzo Nibali z grupy Astana. Włoch objął prowadzenie w wyścigu po przedostatnim etapie. Nibali ukończył 21 etapów w 82 godziny, 44 minuty i 31 sekund. Oprócz niego na podium znaleźli się Esteban Chaves i Alejandro Valverde. Rafał Majka w końcowej klasyfikacji generalnej zameldował się na piątym miejscu, ze stratą 4 minut i 37 sekund do Nibaliego. To był jego najlepszy dotychczasowy występ w Giro d`Italia.

Inni Polacy spisali się gorzej, Paweł Poljański był 35., a Łukasz Wiśniowski 139.

W poprzednim roku wyścig wygrał Alberto Contador.