Kolarstwo. Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś debiutują w barwach Team Sky

Polscy kolarze Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś rozpoczynają sezon 2016 podczas cyklu wyścigów Challenge Mallorca (28-31 stycznia).

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPochodzący z okolic Torunia duet inauguruje tym samym starty w nowym zespole - brytyjskiej drużynie Sky. Gołasia już w czwartek zobaczymy na trasie pierwszego z serii wyścigów na Majorce - Trofeo Felantix. Dzień później, w Trofeo Andratx, wystartuje Kwiatkowski, natomiast obaj wezmą udział w Trofeo Serra de Tramuntana (30 stycznia) i Trofeo Palma (31 stycznia).

W sumie na Majorce przebywa 11 zawodników brytyjskiego zespołu, którzy w różnych konfiguracjach składowych ścigali się będą na słonecznych drogach śródziemnomorskiej wyspy.

Gołaś, mistrz Polski z 2012 roku, i Kwiatkowski, mistrz świata z 2014 roku, do zespołu Sky przeszli po czterech latach spędzonych w grupie Etixx-Quick Step. 31-letni Gołaś w peletonie ceniony jest jako jeden z najlepszych kapitanów, 25-letni Kwiatkowski to jeden z największych talentów swojego pokolenia, w tym roku celujący w najważniejsze wyścigi jednodniowe świata i igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Challenge Mallorca to cykl czterech wyścigów jednodniowych na hiszpańskiej Majorce, rozgrywany tradycyjnie w ostatni weekend stycznia i inaugurujący ściganie na kontynencie europejskim. Na jego starcie pojawia się spora liczba czołowych zawodników, którzy powoli rozprostowują nogi po zimowych treningach i spokojnie rozpoczynają sezon.

Wyścigi faworyzują sprinterów i to mistrzowie ostatnich metrów zwykle święcą triumfy na Balearach. Wyjątkiem jest Trofeo Serra de Tramuntana, gdzie do pokonania jest kilka podjazdów, a walczą zawodnicy lubiący jazdę w górach i ciężkie wyścigi klasyczne.

Michał Kwiatkowski w 2014 wygrał najtrudniejszą próbę cyklu, na mecie meldując się przed Edvaldem Boassonem Hagenem i Francesco Gavazzim.

Dalsze plany polskiego duetu nie są jeszcze dokładnie określone. Wiadomo, że Gołasia zobaczymy na trasie Duabi Tour (3-7 lutego), gdzie kolarze walczyli będą nie tylko ze sobą, ale i z pustynnymi warunkami Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kwiatkowski pozostaje w Europie i w drugiej części lutego wystartuje w portugalskim wyścigu Volta ao Algarve (17-21 lutego), który co roku stanowi stały punkt jego przygotowań w pierwszych miesiącach roku. Polak wyścig ten wygrał w 2014 roku, a w latach 2013 i 2015 rywalizację kończył na 2. miejscu.

Obok dwójki Polaków w brytyjskiej ekipie na Majorce sezon rozpoczyna też mistrz Polski - Tomasz Marczyński - w sezonie 2016 jeżdżący w barwach belgijskiej ekipy Lotto Soudal.

Obserwuj @sportpl

Zobacz wideo

Tour de France... i nie tylko. Największe kolarskie kraksy [ZDJĘCIA i WIDEO]

Więcej o: