Kolarstwo. Klasyki na celowniku Michała Kwiatkowskiego w sezonie 2016

Michał Kwiatkowski potwierdził plan startów w pierwszej części sezonu 2016. 25-latek w najbliższych miesiącach skoncentruje się na imprezach jednodniowych, a w sierpniu na igrzyskach olimpijskich.

Kwiatkowski, który od początku stycznia reprezentuje barwy brytyjskiej grupy Sky, w zespole Dave'a Brailsforda wyznacza sobie nowe cele. Podczas spotkania z mediami na Majorce Polak potwierdził, że rozpocznie ściganie podczas serii wyścigów jednodniowych Challenge Mallorca (28-31 stycznia), gdzie triumfował już w 2014 roku, wygrywając Trofeo Serra de Tramuntana.

W lutym pochodzący z Chełmży zawodnik stanie na starcie Volta ao Algarve (17-21 lutego), wyścigu etapowego w południowej Portugalii, który wygrał w 2014 roku i na którego trasie był drugi przed rokiem.

Kolejnym startem będzie francuski wyścig Paryż-Nicea (6-13 marca), jedna z najważniejszych etapówek kolarskiej wiosny. Kwiatkowski przed rokiem na trasie "wyścigu ku słońcu" uległ tylko Australijczykowi Richiemu Porte. W tym roku w programie imprezy zabraknie finałowej jazdy na czas, jednak na pagórkowatych odcinkach i prologu Polak powinien znaleźć dla siebie szanse.

Kwiatkowski w barwach Sky wzmacnia sekcję kolarzy specjalizujących się w imprezach jednodniowych, klasycznych, a na bok odkładając nieco ambicję walki o klasyfikacje generalne największych imprez etapowych.

Polak po raz trzeci w karierze obierze kurs na "wiosenne mistrzostwa świata" - Mediolan-San Remo (19 marca) - na trasie którego poległ już dwukrotnie - w 2013 i 2014 nie ukończył, a przed rokiem zaliczył groźny upadek na zjeździe z ostatniego podjazdu.

W pierwszej połowie kwietniu kluczowym startem będzie Ronde van Vlaanderen (3 kwietnia), czyli Wyścig Dookoła Flandrii - 260-kilometrowa przeprawa przez wybrukowane przed stuleciami pagórki Flandrii. Kwiatkowski wyścig ten bardzo lubi, choć startował w nim tylko dwa razy - w 2011 nie kończąc, a w 2013 zapisując się w historii zmagań brawurową ucieczką.

W drugiej połowie kwietnia "Kwiato" skupi sie na ardeńskich klasykach - w programie znalazły się wygrany przez Polaka przed rokiem Amstel Gold Race (17 kwietnia) oraz Liege-Bastogne-Liege (24 kwietnia). W planach brak środkowej imprezy tryptyku - Walońskiej Strzały - jest za to szwajcarska etapówka Tour de Romandie (26 kwietnia - 1 maja), której prolog Kwiatkowski wygrał w 2014 roku.

Intensywny program startów na wiosnę oznacza, że w maju Kwiatkowskiego czeka przerwa w startach i powolne przygotowania do kolejnych celów. Polaka zobaczyć mamy na trasie Criterium du Dauphine (5-12 czerwca), a później prawdopodobnie na starcie Tour de France (2-24 lipca) w Mont Saint Michel.

W sierpniu Kwiatkowski ma reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, choć nie znane są jeszcze szczegółowe plany mistrza świata z Ponferrady.

Oto najbrzydsze sportowe puchary. Nie chcielibyście takiego zdobyć [ZDJĘCIA]

Więcej o: