Kolarstwo. Monika Żur w czołowej francuskiej ekipie

Polska kolarka górska Monika Żur w sezonie 2016 reprezentowała będzie barwy francuskiej ekipy BH SR Suntour KMC, jednego z czołowych zespołów rywalizujących w wyścigach kolarstwa górskiego.

22-letnia zawodniczka na polskim podwórku ścigała się w ekipie 4F Scott Racing, ostatni sezon w kategorii młodzieżowej (do lat 23) zaznaczając kilkoma znakomitymi wynikami na arenie międzynarodowej.

Polka, wicemistrzyni kraju kobiet do lat 23 w kolarstwie górskim cross-country, wywalczyła 9. miejsce na Igrzyskach Europejskich, w Baku startując w wyścigu elity i ustępując tylko o wiele bardziej doświadczonym zawodniczkom ze światowej czołówki. W lipcu Żur zdobyła brąz Mistrzostw Europy w cross-country w kategorii młodzieżowej, a we wrześniu, podczas mistrzostw świata, zmagania w swojej kategorii wiekowej zakończyła na 7. pozycji.

Ekipa BH SR Suntour KMC to jedna z 19 najlepszych zespołów świata. W jej szeregach ścigają się czołowi zawodnicy i zawodniczki kolarstwa górskiego, w tym Julie Bresset (mistrzyni olimpijska z Londynu w cross-country), Victor Koertzky (wicemistrz świata mężczyzn do lat 23) czy Maxime Marotte i Jordan Sarrou (wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy w sztafecie).

Żur w sezonie 2016 startowała będzie w wyścigach elity kobiet, a kontrakt z francuską grupą umożliwi jej rywalizację w ważnych imprezach kalendarza i zdobywanie punktów w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Polska w rankingu kwalifikacji olimpijskich zajmuje obecnie 7. miejsce, co pozwala na wystawienie dwóch zawodniczek w wyścigu cross-country kobiet. Walka o miejsca wciąż trwa - punkty zdobywać można do 25 maja, a spadek poza pierwszą ósemkę oznacza tylko jeden bilet do Brazylii.

Tenisowa liga. Safin łakomie zerka na Szarapową, piękna Ivanović [ZDJĘCIA]

Więcej o: