Kolarstwo przełajowe. Mistrz Polski dwukrotnie niepokonany

W miniony weekend odbyły się w dwa wyścigi przełajowe. W sobotę zawodnicy specjalizujący się w tej dyscyplinie spotkali się w Koziegłowach, gdzie odbył się Super Puchar Polski, natomiast w niedzielę gościły ich Szczekociny, gdzie odbywał się Puchar Polski. W obu wyścigach najlepszy okazał się aktualny Mistrz Polski - Marek Konwa (64sto Leszno).

Na starcie pojawiło się ponad 300 kolarzy z całego kraju. Można stwierdzić, że dyscyplina ta zdobywa coraz większą popularność i zainteresowanie. W związku z tym oba wyścigi były bardzo mocno obsadzone - zjechali się najlepsi zawodnicy z kraju.

Kolarstwo przełajowe to świetna dyscyplina - mówi trener kolarstwa górskiego, Bogdan Czarnota (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). - Wskazane jest, aby kolarz górski, kilka razy zimą wystartował w tego typu zawodach. Cechują je krótki dystans i maksymalne tempo, więc rozwijają przede wszystkim dynamikę i moc maksymalną. Pozwalają nam też pracować nad techniką, ponieważ podczas krótkich pętli zawsze jest sporo sztucznych przeszkód, a często trasy są bardzo błotniste. Kolarstwo przełajowe zimą to świetna forma pracy na słabymi stronami zarówno zawodnika xc, jak i maratończyka.

Zarówno w Koziegłowach jak i w Szczekocinach wygrał Marek Konwa, który w sobotę odjechał rywalom w połowie wyścigu i samotnie pognał do mety. W niedzielę natomiast musiał stoczyć bardziej wyrównaną walkę z młodym i utalentowanym Marcelim Bogusławskim (MTB Silesia Rybnik), z której jednak w ostatecznej rozgrywce również wyszedł zwycięsko. Bogusławski w obu zawodach zameldował się na drugim miejscu jednocześnie wygrywając kategorię orlika. Trzeci w sobotę był Piotr Konwa, a w niedzielę Patryk Kostecki.

Wśród kobiet w obu zawodach najlepsza okazała się Olga Wasiuk (MGLKS Błękitni Paula-Trans Koziegłowy), która dwukrotnie pokonała swoje rywalki.

W następny weekend kolarze walczyć będą w kolejnej edycji Pucharu Polski, która odbędzie się w Bytowie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.