Kolarstwo. Katarzyna Pawłowska mistrzynią Europy

Katarzyna Pawłowska została w szwajcarskim Grenchen mistrzynią Europy w kolarstwie torowym w wyścigu punktowym kobiet.

Polka po fantastycznym występie zdeklasowała rywalki i z sumą 46 punktów zdobyła pierwszą w karierze koszulkę mistrzyni Starego Kontynentu. Srebrny medal wywalczyła Francuzka Elise Delzenne (34 punkty), a brązowy krążek odebrała Niemka Stephanie Pohl (32 punkty).

Pawłowska w ciągu jednego wieczoru przeszła drogę z nieba do piekła - w rozpoczynającym zmagania wieczornym finale wyścigu drużynowego na dochodzenie wraz z koleżankami zmierzała po brąz, jednak szanse na medal przekreślił upadek.

Dwukrotna mistrzyni świata w scratchu nie poddała się i mimo potłuczeń wystartowała w wyścigu punktowym, na początku rywalizacji nadrabiając jedno okrążenie nad rywalkami i zdobywając dodatkowe punkty. Polka, na co dzień jeżdżąca w holenderskiej grupie Boels Dolmans, na kolejnych okrążeniach kontrolowała sytuację i spokojnie odpierała ataki, w toku rywalizacji nadrabiając kolejne kółko i w końcówce bezpiecznie dowożąc medal do mety.

Dla polskiej zawodniczki to piąty medal mistrzostw Europy na torze w zmaganiach elity - wcześniej zdobyła srebro w wyścigu punktowym (2011), brąz w omnium (2012) i srebro w wyścigu drużynowym na dochodzenie (2012 i 2013).

Złoto Pawłowskiej było ukoronowaniem wieczoru pierwszego dnia mistrzostw - wcześniej brąz w scratchu mężczyzn wywalczył Adrian Tekliński, a po srebro w sprincie drużynowym panów sięgnęli Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel i Grzegorz Drejgier.

Tour de France. Pościg na koniu, kraksy i groźne bydło [NAJLEPSZE ZDJĘCIA]

Więcej o: