Kolarstwo. Kwiatkowski w zespole Sky

Michał Kwiatkowski w sezonie 2016 będzie zawodnikiem Team Sky. Tym samym polski mistrz świata - dziś o 15 w Richmond w USA będzie bronił tytułu, relacja w Sport.pl - opuszcza ekipę Etixx-Quick Step.

- Michał w ciągu ostatnich kilku lat prezentował się wspaniale - powiedział menedżer Team Sky Dave Brailsford. - Zresztą już od dłuższego czasu śledzimy jego karierę. Już dwukrotnie próbowaliśmy go zakontraktować, więc tym razem nie mogliśmy przepuścić takiej okazji. Team Sky jest w stanie pomóc mu w rozwinięciu umiejętności i osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów zarówno w wyścigach jednodniowych, jak i wieloetapowych. Michał jest młody, ma świetne perspektywy i może być tylko lepszy - dodał Brailsford.

Kilka dni wcześniej zawodnikiem Team Sky został inny polski kolarz, Michał Gołaś.

Kwiatkowski oprócz tytułu mistrza świata, wywalczonego przed rokiem w Ponferradzie, ma na koncie trzy medale MŚ w jeździe drużynowej na czas - złoto z Florencji (2013), brąz z Ponferrady i srebro wywalczone na trwających MŚ w Richmond - wszystkie w barwach Quick Stepu. W tym roku był drugi w wyścigu Paryż - Nicea, triumfował też w klasyku Amstel Gold Race.

Team Sky to brytyjska ekipa stworzona w 2010 roku przez Dave'a Brailsforda i jego ekipę trenerów i szkoleniowców kadr torowych Zjednoczonego Królestwa, które na igrzyskach w Atenach i Pekinie, a później w Londynie, zdobyły wiele medali. W ostatnich latach zespół trzykrotnie triumfował w Tour de France: w 2012 roku "Wielką Pętlę" wygrał Bradley Wiggins, rok później Christopher Froome, który sukces ten powtórzył także w lipcu tego roku.

Wybitne osiągnięcia Team Sky sprawiają, że ekipie zarzuca się stosowanie zabronionych środków wspomagających. Ci bronią się, podkreślając, że sukcesy zawdzięczają ciężkiej pracy i korzystaniu z technologicznych nowinek. Jak dotąd na zabronionym wspomaganiu nie złapano żadnego zawodnika ekipy Sky.

Zobacz wideo
Co osiągnie Michał Kwiatkowski jako kolarz grupy Sky?
Więcej o: