Kolarstwo. Małgorzata Jasińska zwycięska w Toskanii

Mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska wygrała wyścig Premondiale Giro della Toscana. Polka reprezentująca włoską grupę Ale Cipollini okazała się najlepsza na drugim etapie rywalizacji i w Capannori stanęła na najwyższym stopniu podium.

Jasińska po solowej akcji linię mety minęła 30 sekund przed Włoszką Valentiną Scandolarą (Orica-AIS) i 32 sekundy przed Hiszpanką Aną Santesteban (Inpa Sottoli Giusfredi).

W klasyfikacji generalnej Scandolara straciła do Polki 23 sekundy, a trzecia Holenderka Annemiek van Vleuten (Bigla) 32 sekundy.

Na 13. miejscu ostatni etap i cały wyścig ukończyła Ewelina Szybiak (Aromitalia-Vaiano).

Giro della Toscana to włoski wyścig rozgrywany w rejonie Florencji i Lukki, składający się w tym roku z prologu i dwóch etapów. Cała impreza poświęcona jest pamięci Włoszki Micheli Fanini, zwyciężczyni kobiecego Giro d'Italia z 1994 roku, która zginęła w wypadku samochodowym w tym samym roku, w wieku zaledwie 21 lat.

Jasińska wyścig wygrał już poprzednio - w 2012 roku, gdy wyścig składał się z pięciu odcinków i legitymował się kategorią 2.1, triumfowała na jednym z odcinków i w klasyfikacji końcowej.

Polka przed rokiem z poprzedzającego mistrzostwa świata wyścigu także wróciła z etapowym skalpem.

Dla Jasińskiej start we Włoszech to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się 20 września mistrzostwami w amerykańskim Richmond w stanie Wirginia. 31-letnia mistrzyni Polski na starcie wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet stanie w towarzystwie Katarzyny Niewiadomej, Anny Plichty, Eugenii Bujak, Moniki Żur, Moniki Brzeźnej i Katarzyny Wilkos.

Wybrane zawodniczki w ostatnich dniach zaprezentowały dobrą dyspozycję przed zmaganiami o tęczową koszulkę mistrzyni świata - Niewiadoma i Plichta na odpowiednio 5. i 7. miejscach zakończyły Lotto Belgium Tour, Bujak dziś finiszowała na 6. miejscu w La Madrid Challenge, a Monika Żur została w Jeleniej Górze górską mistrzynią Polski kobiet do lat 23.

Wyścig kobiet o mistrzostwo świata rozegrany zostanie 26 września na dystansie 129,6 kilometra. Przed rokiem najwyżej sklasyfikowaną biało-czerwoną była obecna mistrzyni Europy kobiet do lat 23 - Katarzyna Niewiadoma - która finiszowała 11.