Kolarstwo. Dawid Czubak mistrzem Europy w omnium

Dawid Czubak wywalczył w Atenach tytuł mistrza Europy juniorów w kolarstwie torowym. 16-letni zawodnik klubu KTK Kalisz w sobotę okazał się najlepszy w wieloboju, czyli omnium, zwycięstwo zapewniając sobie w wyścigu punktowym.

Czubak po pięciu konkurencjach zajmował odległą 10. pozycję i nie miał widoków na walkę o podium. Polak w decydującej konkurencji - wyścigu punktowym - dokonał niemożliwego i wraz z Ukraińcem Tarasem Shevchukiem nad rywalami nadrobił 5 okrążeń, zapewniając sobie zwycięstwo w wyścigu i złoty medal Młodzieżowych Torowych Mistrzostw Europy.

Na podium obok młodego reprezentanta Polski stanęli Shevchuk i Rosjanin Sergey Rostovtsev.

Omnium to dyscyplina składająca się z sześciu konkurencji - scratcha, wyścigu indywidualnego na dochodzenie, wyścigu eliminacyjnego, wyścigu na kilometr (lub 500 m wśród kobiet), okrążenia ze startu lotnego i wyścigu punktowego.

Do połowy 2014 roku startujący otrzymywali punkt za pierwsze miejsce, dwa za drugie, trzy za trzecie itd., a zwycięzcą zostawał kolarz z najmniejszym dorobkiem. Po zmianach zawodnicy otrzymują od 40 do 1 punktu za wyniki w pierwszych pięciu wyścigach, a ogólna suma dodawana jest do wyniku uzyskanego w wyścigu punktowym. Zawodnik z największą liczbą punktów wygrywa, co oznacza, że o medalach rozstrzyga wynik w ostatnim wyścigu.

Czubak w Atenach wywalczył już wcześniej brąz, na podium stając wraz z kolegami z ekipy wyścigu drużynowego na dochodzenie. Jego złoto w omnium to trzeci najcenniejszy medal zdobyty w Grecji przez biało-czerwonych, a także 10. medal całych mistrzostw.

Więcej o: